Pán větru. V USA ke sledování hurikánu Florence využívají službu zakladatele Seznamu

Světový úspěch

Pán větru. V USA ke sledování hurikánu Florence využívají službu zakladatele SeznamuNOVÉ
Windy.com používané v USA Foto:

Foto: Twitter Iva Lukačoviče

2
Svět
Echo24
Sdílet:

K boji s hurikánem Florence, který zasáhl východní pobřeží Spojených států, přispívají i Češi. Americké úřady k monitorování pustošivého živlu totiž používají službu pro předpověď počasí a hlavně pohybu větru Windy, za níž stojí zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič. V USA přitom nejsou sami, denně se na služby aplikace spoléhá kolem 300 tisíc lidí.

Lukačovič se úspěchem své platformy pochlubil na Twitteru. „Američtí úředníci a EMS služby používají Windy.com. Důvod? Windy, respektive Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí předpověděly bod, kde hurikán dorazí k pevnině, přibližně na 100 mil od skutečného místa, a to 7 dní předem,“ napsal majitel Seznamu v příspěvku. 

Jeho aplikace slouží jachtařům, surfařům nebo paraglidistům, ale také záchranářům zasahujícím v oblastech postižených klimatickým neštěstím, například právě hurikány (cyklóny, tajfuny). „V době hurikánu máme až 6 milionů unikátních uživatelů denně. Každý rok rosteme v návštěvnosti zhruba o 300 procent,“ píše se na oficiálních stránkách projektu.

Lukačovič naprogramoval Windy.com v listopadu 2014 a podle svých slov si projekt velmi považuje. „Tohle je můj programátorský vrchol. Když jsem začal stavět Seznam, tak to bylo z mé strany spíš takové pytlíkování. Ale tohle už je vyšší dívčí,“ sdělil vloni časopisu Forbes. „A to jsem to celé dělal sám! A teď to srovnejte s tím, kolik lidí dělá v Seznamu Mapy.cz. Líbí se mi, když tam mezi ně přijdu, ukážu jim to a jim z toho padá čelist. Jsem na Windy pyšnější než na Seznam,“ dodal. Zatímco česká internetová jednička vydělává od svého vzniku v roce 1996 na tuzemské reklamě, Windy je hojně používané po celém světě.

Šestičlenný tým pracující ve Windy používá k simulaci pohybu větru na mapě volně dostupné podklady od všemožných meteorologických úřadů včetně GFS od amerického Národního úřadu pro ovzduší a oceány (NOAA). Data však používá i z placeného modelu ECMWF z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí, napsaly Hospodářské noviny letos v červnu.

Čtěte také: Hurikán Florence má už několik obětí, 900 tisíc domovů bez proudu, živel ale zeslábl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články