AKTUALIZOVÁNO

Dav vyraboval mešitu na Korsice jako pomstu

,

Násilné demonstrace proti muslimům

Témata: ,

V pustošení muslimské modlitebny se v korsickém městě Ajaccio v pátek večer zvrhla demonstrace proti předchozímu útoku maskovaných mladíků v arabské čtvrti na hasiče. Francouzský premiér Manuel Valls ihned odsoudil znesvěcení modlitebny s protiarabskými hesly a pálením koránu. Ve městě dnes zavládl opět klid, uvedla dopoledne agentura AFP.

Sama demonstrace před prefekturou se odehrála podle listu Le Monde v klidu: asi 150 lidí protestovalo proti tomu, že o den dříve se hasiči, přivolaní k úmyslně založenému požáru v arabské čtvrti, stali terčem útoku maskovaných mladíků. Při útoku byli dva hasiči vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl i policista během zásahu, který trval až do ranních hodin.

Někteří z demonstrantů pak vyzvali vydat se na místo, kde se potyčka odehrála – a k výzvě se přidalo na 600 lidí. Dav vykřikoval „Arabové pryč!“ a „My jsme tady doma!“, zatímco obyvatelé čtvrti se raději pozamykali doma. Terčem agrese demonstrantů byly i poštovní schránky i okna automobilů. Policisté se snažili o uklidnění situace, zatímco demonstranti tvrdili, že se snaží identifikovat a dopadnout pachatele útoku na hasiče.

Skupina demonstrantů vtrhla i do muslimské modlitebny, kde shromažďovala desítky výtisků koránu, aby je spálila. Násilníci poškodili i terasu nedaleké arabské restaurace.

Incidenty skončily v noci na dnešek, napjatá situace si vynutila nasazení policejních posil, chránící muslimské modlitebny v Ajacciu. Korsický prefekt Christophe Mirmand také ujistil, že nasadil všechny prostředky k tomu, aby vypátral pachatele útoku na hasiče.

Premiér Valls odsoudil jak „netolerovatelný útok na hasiče“, tak i „nepřijatelné znesvěcení muslimské modlitebny“ a vyzval k respektování zákonů. Podobně ministr vnitra Bernard Cazeneuve kritizoval napadení hasičů a policisty. Znesvěcení modlitebny mu „zavání rasismem a xenofobií“ – a takový útok na republikánské hodnoty nemůže podle něj zůstat bez trestu.

Nový šéf regionální správy Gilles Simeoni z řad korsických nacionalistů rovněž odsoudil „rasistické činy, které jsou pravým opakem toho, co na Korsice chceme“. Ještě dříve vyjádřil svou podporu přepadeným hasičům.

Útok proti mešitě a protimuslimská hesla také odsoudily islámské organizace ve Francii. Vyzvaly ke klidu.

Ve Francii stále platí výjimečný stav, vyhlášený po listopadových útocích islamistů v Paříži se 130 mrtvými a stovkami raněných. Nad vánočním klidem bdělo ze čtvrtka nad pátek na 120.000 policistů a vojáků.

Přejít na diskusi