'Zeman Číně podlézal. Asi se chce učit stavět koncentráky'

Reakce na prezidentova slova

'Zeman Číně podlézal. Asi se chce učit stavět koncentráky'NOVÉ 4
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Podlézání, hanebnost, odklon od dosavadní zahraniční politiky České republiky. Tak hodnotí politici oslovení deníkem ECHO24.cz slova prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro čínskou státní televizi prohlásil, že do Číny nepřijel poučovat o lidských právech, ale aby se naučil, jak stabilizovat společnost.

„Zdá se, že pan prezident Zeman se chce učit, jak stavět koncentrační tábory, kam se zavírají političtí protivníci,“ hodnotí slova hlavy státu poslanec TOP 09 Daniel Korte.

„Mně to přijde podobné, jako když rozpočtový výbor sněmovny chtěl vyrazit na inspirativní cestu do Mexika, aby se tam podíval, jak se sestavují rozpočty. Myslím, že bychom se měli inspirovat u zemí, které nám mohou být vzorem. S tímto vyjádřením prezidenta nesouhlasím,“ přidává se lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.

Komárek: Zeman až příliš podlézal

Zeman přišel s kontroverzním výrokem v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV. Použil přitom příměr ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), že ve vztazích Česka a Číny dochází k určitému resetu. „To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman.

Více čtěte: Zeman v Číně: Přijel jsem se poučit, jak stabilizovat společnost

Českou hlavu státu za toto vyjádření kritizuje i poslanec ANO Martin Komárek, který jinak se Zemanovým postojem k Číně souhlasí. „Je bezvadné, že Miloš Zeman prolamoval ledy ve vztazích s Čínou, protože ty mají být pragmatické, a ne ideologické. I když si myslíme o čínské vládě, že není tak úplně dokonalá, tak rozhodně tu zemi vede kupředu, a ne dozadu. A prostor lidských práv se tam nezužuje, ale rozšiřuje. Byť není na standardní evropské úrovni,“ uvedl Komárek a pokračoval: „Ale on zašel v tom prolamování ledů příliš daleko. Někdo by řekl, že čínské vládě až příliš podlézal. A tento jeho výrok bych právě dal do kategorie přílišného podlézání.“

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska se Zeman hanebně odklonil od priorit české zahraniční politiky a zbavil ji jediné skutečné autority, kterou ve světě měla  - důrazu na dodržování lidských práv.

„Prezident ať se učí, kde chce, ale já bych se velice nerad učil od Číny. A stejně tak nerad bych byl, aby se model, ve kterém žije Čína, jakýmkoliv způsobem aplikoval u nás,“ dodal exministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS.

Pithart: Platíme za svou hrubou chybu

Jak deníku ECHO24.cz řekl bývalý předseda vlády v rámci federace Petr Pithart z KDU-ČSL, ucelený obrázek o Zemanovi dostaneme, když si dáme dohromady jeho důvěru v ruského prezidenta Vladimira Putina s nejnovějším výrokem v Číně. „Z toho jasně vychází, že on už i veřejně obdivuje autoritářský způsob vládnutí. Nejspíše proto, že by tak sám chtěl vládnout,“ říká.

Pithart zároveň vidí jako hrubou chybu, že si Česko schválilo přímou volbu prezidenta, proti níž dlouhodobě bojoval. „Zeman si totiž teď ten úřad privatizuje. A v zahraničí to může vypadat, že jde o názor nás všech. My jsme mu to umožnili tím, že jsme přímou volbu prezidenta připustili. K této hrubé chybě nemělo nikdy dojít,“ uzavřel.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Jak Trump zachránil Ukrajinu

KOMENTÁŘ

O víkendu americká Sněmovna reprezentantů po mnoha měsících dohadování a zdržování konečně schválila tři balíčky vojenské pomoci pro Ukrajinu, pro Izrael a pro  ...

00:01