NOVÉ

KHL chce expandovat do Číny. V Pekingu vznikne nový hokejový klub

,

Témata: , , ,

Vedení Kontinentální hokejové ligy (KHL) plánuje od příští sezony rozšíření – tentokrát o tým z východu, konkrétně z Číny. KHL počítá s tím, že se do soutěže od září 2016 zapojí dosud nepojmenovaný klub z Pekingu. Tým by měl působit v hale MasterCard s kapacitou 18 tisíc diváků, v níž se na olympijských hrách v roce 2008 bojovalo o medaile v basketbalu.

V současnosti bojuje v KHL 28 týmů, z toho 22 ruských. Po jednom zástupci v soutěži má Kazachstán, Bělorusko, Lotyšsko, Chorvatsko, Finsko a Slovensko. KHL se příliš neosvědčily pokusy o rozšíření na západ. Například český hokejový klub HC Lev Praha po dvou sezónách své působení v lize ukončil. Mohly za to finanční problémy.

O financování nového pekingského klubu by se podle místopředsedy KHL Romana Rotenberga měli podělit sponzoři z Ruska i z Číny. „V Číně by mohlo vzniknout hned několik klubů, ale naším cílem je, aby se první z nich zapojil do KHL už v příští sezoně,“ řekl agentuře TASS předseda ligy Dmitrij Černyšenko.

Na první pohled se expanze do Číny může zdá nesmyslná. Vždyť v Číně, která má 1,3 miliardy obyvatel, hraje hokej pouze šest set lidí, uvádí statistiky Mezinárodní hokejová federace (IIHF). A čínský mužský národní tým nikdy nevyhrál žádnou velkou medaili, ve světovém žebříčku figuruje až na 38. pozici. Jenomže Čína bude v roce 2022 pořadatelem zimních olympijských her a vláda do té doby chce vylepšit své výsledky v zimních sportech.

Nedávno došlo v souvislosti s čínským hokejem k dalšímu milníku: Historicky prvním čínským hráčem, který byl draftován do americké NHL, byl v červnu roku 2015 osmnáctiletý Andong Song. Klub New York Islanders si ho vybral v šestém kole draftu. ,,Jsem první,“ komentoval svůj úspěch Song a dodal, že ,,se nechce soustředit jen na sebe samého, ale na budoucnost čínského hokeje“.

Čtěte také: Hokejové MS v ohrožení: Rusové popletli rozměry branek

Přejít na diskusi