Topolánek: Případ Dalík je mocensky prosazený justiční ‚přehmat‘

Případ Dalík

Topolánek: Případ Dalík je mocensky prosazený justiční ‚přehmat‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Za demonstrativní politickou objednávku považuje odsouzení Marka Dalíka na čtyři roky a to bez důkazů do vězení bývalý premiér Mirek Topolánek. Vůbec se tak poprvé vyjádřil k rozsudku nad svým přítelem a někdejším spolupracovníkem za korupci při armádním nákupu obrněných vozidel Pandur. „Případ Dalík je mocensky prosazený justiční ‚přehmat‚ s předem daným výsledkem, pro který se v čase hledal přijatelný mediální příběh,“ napsal v komentáři pro Echo24.cz Topolánek.

„Myslím, že čtyřnásobná překvalifikace trestného činu od pokusu o podvod, přes korupci, nepřímou korupci „pro někoho“ zpět k pokusu o podvod, připomínající „Cestu tam a zase zpátky“, je toho dostatečným dokladem. Viditelné rozpaky Vrchního soudu a nakonec polovičaté rozhodnutí in dubio pro reo, v pochybnostech ve prospěch obviněného zřetelně ukazují chatrnost celého příběhu,“ uvádí bývalý premiér.

Případ podle Topolánka umožňuje Andreji Babišovi oživovat již vyčpělý a Čapím hnízdem nabouraný étos boje proti korupci. A Vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové, jejíž rukopis na této cause je výrazný, umožňuje slavit po řadě neúspěchů první zřetelný výsledek Velké protikorupční revoluce a odůvodnění vládního puče proti kabinetu Petra Nečase.

Co vlastně konstatoval Vrchní soud? „Zjevně uvěřil na základě předloženého spisu Městského soudu v Praze, výkladu soudkyně Čeplové a neprokazatelných svědectvích dvou zainteresovaných svědků, že Dalík v hospodě skutečně onu inkriminovanou větu (o úplatku, pozn. red) řekl. To, že si to nemyslím, na věci nic nemění,“ řekl pro Echo24.cz Topolánek a dodává, že pokud by byl stíhán on za všechno, co řekl za posledních 42 let v hospodě, tak by „vyfásl“ nejméně 42 let.

Vrchní soud přitom podle bývalého premiéra nevzal v potaz nové důkazy obhajoby, zatajené a nevyužité prokuraturou a předložené v den procesu. Topolánek záměrně nazývá státní zastupitelství prokuraturou, která existovala například v době komunismu. „Státní zastupitelství zastupuje stát v žalobách proti fyzickým i právnickým osobám. Tím státem je myšlena Česká republika. Ne Spojené státy americké. Ne General Dynamics. A těmi státními zástupci by měli být lidé, kteří slouží této zemi a neřídí se poučkami a marketingovým pojetím práva naučeném ve speciálních amerických kurzech,“ vysvětlil Topolánek.

Bývalý premiér současně k případu Pandurů zdůraznil, že paradoxně jeho vláda na Pandurech ušetřila osm miliard korun a s opcí cca 9,5 miliard korun.

Topolánek se rovněž ohradil vůči tvrzení, že de facto Dalík řídil Úřad vlády. „To může napsat jen člověk, který o mechanismech vládnutí nemá nejmenší potuchy,“ uvedl Topolánek.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články