UVNITŘ VIDEO

VIDEO: Unikátní záběry. Dron v samém nitru ledovce

,

Záběry z nitra ledovce

Témata: ,

Unikátní bezpilotní letoun, od kterého si lidé slibují velký přínos zejména během přírodních katastrof. To je dron navržený švýcarskými vědci. A Švýcaři jej v rámci provozního testu poslali rovnou do samého nitra ledovce, kde dron natočil unikátní záběry, píše server The Local.

Dron je navržený tak, aby se dostal do těžko dostupných míst a neponičil se při nárazu. Jeho unikátní design by z něj mohl učinit neocenitelný nástroj v pátracích akcích v horách nebo během přírodních katastrof. Mohly by jej využívat záchranné týmy pátrající v nebezpečných oblastech, aniž by se samy vystavily riziku.

V uplynulém týdnu proběhla ostrá zkouška dronu. Letoun byl vyslán do nitra ledovce ve švýcarských Alpách v nadmořské výšce 3500 metrů. ,,Úzké ledové jeskyně jsou těžko přístupné všem současným robotickým technologiím a představují obrovské riziko pro záchranáře,“ komentovali výzvu jeho konstruktéři. A dron to zvládl s přehledem.

Tento dron, za jehož konstrukcí v uplynulých pěti let stáli odborníci z prestižní technické univerzity EPFL, nedávno vyhrál designerskou cenu v soutěži ,,Drony pro dobro“ ve Spojených arabských emirátech.

Bezpilotní letoun je obalen v rotujícím ochranném rámu. Je snadno ovladatelný a přitom dostatečně robustní. Pro kvalitní natáčení záběrů využívá kameru v HD kvalitě. Současně je vybaven světlem.

Čtěte také:

Balet budoucnosti. Nahá těla tanečníků zakrývají jen drony

Drony míří pod mořskou hladinu

Přejít na diskusi