Jak Bohuslav Sobotka odčiňuje hanbu

Témata: , ,

Zřejmě to bude odveta za týden starou konstrukci Babišovy Mladé fronty o tom, kterak se „Sobotkovi lidé“ obohatili z majetku OKD, každopádně včera premiér Sobotka učinil nesobotkovsky odvážný krok a v deníku Právo se přihlásil k podpoře návrhu, jenž by pro Andreje Babiše znamenal stopku buď v podnikání nebo ve vládnutí. Návrh předkládá poslanec TOP 09 Martin Plíšek, tvoří ho dvě regule: 1. ministr, který vlastní aspoň 40 procent firmy, se svého podílu musí vzdát, přepsat ho třeba na manželku nebo aspoň uložit do svěřeneckého fondu. 2. firma, v níž má člen vlády aspoň deset procent, se nesmí ucházet o státní zakázku.

Měla by to být taková samozřejmost, že člověka ani nenapadlo, jaká situace může s příchodem majitele Agrofertu Babiše do vlády nastat a že je v zákoně taková díra, která umožňuje ministrovi vlastnit firmu a brát od státu, v našem případě od lidí, které do vlády přivedl (především ministr životního prostředí Richard Brabec) dotace. Vicepremiér a předseda lidové strany Pavel Bělobrádek se v rozhovoru pro Echo minulý týden naprosto pochopitelně podivoval nad nerovností uvnitř kabinetu, kdy jeho stranický kolega a ministr zemědělství Marian Jurečka musel svou malou zemědělskou živnost převést na ženu, a současně „druhý nejbohatší Čech Babiš i přesto, že je ve vládě, může podnikat dál“.

Střet zájmů je v Babišově případě až mechanicky omílaná výtka, a kdo si pod ní nedokáže nic představit, ať si například v posledním vydání týdeníku Echo přečte text Petra Holuba a v něm zjištění, že jenom z Programu rozvoje venkova získal Babiš loni desetkrát větší dotace, než jaké čerpal v předchozích letech. Je hanba ostatních stran ve vládě i samozřejmě jeho vlastních lidí, že Babiše na ministerstvu financí tolerují. Je také jejich hanba, že změnu, která by Babiše přinutila Agrofert aspoň převést na ženu (a to by se předtím musel oženit), jim musí přinést opoziční poslanec. Ale aspoň něco. Se znalostí úrovně, na níž je neformální komunikace mezi sociálními demokraty, lidovci na jedné a parlamentní pravicí na straně druhé, se dá předpokládat, že Plíšek svoji novelu nevymýšlel jako osamocený partyzán v lese.

Babiš nedávno naznačil, že by Agrofert mohl umístit do svěřeneckého fondu, neudělá to prý ale pod nátlakem, aby mu někdo diktoval. Ten člověk má evidentně potíž pochopit, co je to zákon a že zákon je nutně diktátem zákonodárců vnuceným celé společnosti. 

Pokud by novela zákona o střetu zájmů dopadla zcela podle Plíškových představ, začne platit od ledna příštího roku. Premiér je k Babišovi smířlivější a preferuje, aby nový zákon platil teprve pro příští vládu. Měl by ale platit co nejdřív, už včera měl dva roky zpoždění. 

Půjdou sociální demokraté a lidovci do ostřejšího střetu? I když z Babiše mívají velký strach, tohle by nešlo prohrát. Šéf hnutí ANO by v situaci, která by ukázala, že mu přes všechno jeho zapřísahání o výhody a dotace samozřejmě i ve vládě jde, musel ustoupit. Stačí tu situaci jen navodit..

Z nového čísla Rusko nelze démonizovat, ale musíme na ně být tvrdí

Echo týdne: Paní poslankyně a její srdce ● Téma: Sbohem, turecká armádo ● Komentář: Z Turecka nás teprve začne bolet hlava ● Analýza: S Kapschem navěky ● Komentář: Nebezpečná propaganda domácí provenience ● Událost: Nepodvolení. Francie na hraně nože ● Kam kráčí Česko podle Stanislava Balíka? Konec starých a začátek nových štěpení ● Rozhovor s Ranim Tolimatem: Sýrie bude dvacet let neobyvatelná ● Umění a kritika: Jak moc potřebuje Dejvické divadlo vzkříšení ● Recenze: Vyvalený kluk v mašině spravedlnosti ● Postavy: Curtis: prorok přicházejících hrůz ● Přeceňovaný a Podceňovaný: Metaři versus design ● Kulturní tipy ● Styl ● Auto ● Technologie ● Aplikace

Je korida krvelačné umění smrti, nebo největší svátek vznešenosti? Salon týdeníku Echo na téma, jestli korida patří do 21. století
Smysl života dlouholebého Brita Paměti komika Johna Cleese aneb když Ringo nepíše o Beatles

Přejít na diskusi