NE. Češi tvrdě proti přestrojeným uprchlickým kvótám

Uprchlické kvóty

NE. Češi tvrdě proti přestrojeným uprchlickým kvótámAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman odmítá přestrojené kvóty, uvedl na Twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu je spatřuje v nových návrzích Evropské komise týkajících se změn v azylové politice, které počítají s přerozdělováním uprchlíků. Návrhy se dočkaly kritiky i od dalších českých politiků, včetně premiéra Sobotky, ministra vnitra Chovance nebo zástupců opoziční ODS.

Návrh komise ve středu představil její první místopředseda Frans Timmermans. Ve „slabší“ úpravě by byl stávající dublinský systém doplněn o trvalý mechanismus, který by zemi v potížích ulehčil. Druhou variantou by bylo nahrazení stávajícího systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie.

„Pan prezident kvóty tvrdě odmítá a bude tvrdě odmítat. To platí i pro kvóty přestrojené. Vůči této bruselské jezince musí zaznít hlasité NE,“ napsal v reakci Ovčáček.

Také Milan Chovanec má za to, že přerozdělování migrantů na základě kvót nemůže fungovat. „Trošku mi to přijde jako takové sociální inženýrství, které prostě fungovat nemůže, tady se nepracuje s lidskou vůlí, ti lidé tady prostě být nechtějí,“ řekl. „Teprve se rozbíhá řešení s Tureckem a už se vymýšlí náhradní? To je buď málo sebedůvěry, nebo eurozmatek,“ dodal na Twitteru.

„Česká vláda nebude souhlasit s žádným systémem povinných trvalých kvót,“ napsal na svůj Twitter také premiér Bohuslav Sobotka. „Migrační politika musí zůstat pod kontrolou jednotlivých členských států,“ dodal s tím, že česká vláda trvalé zavedení kvót odmítá dlouhodobě.

Dvojí návrh podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy potvrzuje, jak rozdělená Evropa je. „Dala na stůl dvě varianty, při plném vědomí, že návrh permanentních kvót je naprosto neprůchodný,“ napsal Prouza. „Reálně se tedy budeme bavit o tom, jak pomoci a ulehčit zemím, které se nečekaně ocitnou pod tlakem,“ dodal Prouza, který si dokáže představit debatu o zrychlení azylové procedury. „Protože v některých zemích trvá příliš dlouho. Ale neumím si představit, že by se členské státy dokázaly vzdát práva rozhodovat o tom, koho a na základě jakých kritérií na své území přijmou,“ uvedl.

Zástupci opoziční ODS na sociálních sítích označili návrhy za centralizaci. „Návrh EK k úpravě azylového systému formou rozdělování migrantů nařízením z centrály EU nebezpečně oslabuje suverenitu členských států,“ uvedla na Twitteru první místopředsedkyně Alexandra Udženija. „Tomu se ČR musí bránit!“ doplnil europoslanec Jan Zahradil.

Předseda ODS Petr Fiala na Twitteru zase vyzval premiéra Bohuslava Sobotku, že by měl kvůli trvalým migračním kvótám podat k Evropskému soudnímu dvoru žalobu.

V možnosti žaloby podpořil Fialu jeho politický oponent, předseda ANO Andrej Babiš, když na Twitteru napsal: „Evropská komise je fakt nepoučitelná. Pokračuje dál ve svých nesmyslných návrzích. Měli bychom se znovu vrátit k možnosti zažalovat kvóty.“

Čtěte také: Migranty budeme přerozdělovat, navrhuje Evropská komise zemím EU

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek míní, že návrh současnou situaci nevyřeší. „Jsme v situaci, kdy některé státy nedodržují v současné době vlastní ani unijní pravidla. Nedomnívám se, že by tento problém vyřešilo pravidlo nové,“ uvedl. ČR podle něj má azylový systém nastavený dobře a není v jejím zájmu přenášet tuto pravomoc na unii.

Europoslanec Petr Ježek za ANO nepodporuje trvalý přerozdělovací mechanismus. „Stejně jako v dřívějším pilotním projektu se i nyní v praxi potvrdilo, že přerozdělování žadatelů o azyl nefunguje ani z hlediska žadatelů, ani z pohledu zemí unie,“ uvedl. O první variantě korektivního mechanismu lze podle něj patrně jednat, pokud bude současná migrační krize pod kontrolou.

Čtěte také: Brusel má plán: Azyl bude udělovat sám, ne členské země

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články