2

Chtěli ničit knihy, vysvětluje kubánský disident. Teď vystavuje v Doxu

Chtěli likvidovat knihy. To jsem nemohl dopustit, vysvětluje kubánský básník, bloger a výtvarník Francis Sánchez, proč vystoupil z národního svazu spisovatelů a stal se disidentem. Nyní vystavuje své vizuální básně v pražském centru současného umění Dox.

„Jednoho dne přišel naprosto nesmyslný příkaz vyřadit a zničit všechny knihy, noviny a časopisy, které byly starší pěti let a které pocházely ze zemí poskomunistického bloku. Měly zmizet z knihoven a škol po celé zemi,“ popisuje událost starou sedm let Sánchez.

Sepsal proto otevřený dopis a z kubánského svazu umělců vystoupil. Založil si také blog, na kterém pak kubánský režim komentoval a kritizoval. Přestal také vystavovat na oficiálních místech a přesunul do „šedé zóny“ bytových galerií. Kromě toho založil kulturní magazín Árbol invertido (Obrácený strom). „Znamená to touhu být jiný, protože na Kubě musíme být všichni stejní,“ říká.

Dnes Francis Sánchez vystavuje své dílo v Praze. V holešovické galerii Dox jsou na expozici Cuba en vivo (Kuba naživo) k vidění jeho vizuální básně. Vyjadřují prý marnost nad tím, jak málo na Kubě znamená slovo svoboda. Ukazují také strach, který se stal neodmyslitelnou součástí života celé Sánchezovy generace. 

„Vystavovat v pražském Doxu je pro mě jako sen,“ říká Sánchez. Prahu má prý spojenou hlavně s Václavem Havlem a potom s kubánským výtvarníkem Renierem Rodríguezem Mendezem, který v Česku už několik let žije. „Renierovo dílo jsem si zamiloval. Jeden z jeho obrazů jsem si proto vybral i na přebal své poslední knihy Secretos Equivocads (Zmýlená tajemství). Ten obraz totiž přesně vyjadřuje marný vzdor, který lidé na Kubě vedou,“ uzavírá Sanchez.

Výstava v pražském Doxu potrvá až do 4. dubna. 

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.