1 Nevyzpytatelné Rusko

NATO: Ruská vojenská aktivita nemá obdoby od roku 1945

, NOVÉ

Výroční hodnotící zpráva šéfa NATO popisuje Rusko i nadále jako bezpečnostní hrozbu pro své spojence. Šéf organizace Jens Stoltenberg upozornil členské země na výraznou vojenskou činnost Kremlu, jen kvůli mimořádné letecké aktivitě Rusů musely podle jeho slov vystartovat alianční stíhačky za loňský rok více než čtyřistakrát, píše se ve zprávě.

Stoltenberg ve výroční zprávě upozornil zejména na zvýšenou mobilizaci ruských vojsk na hranicích s pobaltskými státy, zmínil navíc i přetrvávající krizi na Krymském poloostrově. Právě tyto skutečnosti označuje zpráva jako zásadní ohrožení vize společné a svobodné Evropy. 

„Letecká aktivita Ruska se poblíž evropského vzdušného prostoru NATO zvýšila v posledních dvou letech o více než 70 procent,“ uvádí zpráva. Stíhačky aliance byly kvůli tomuto faktu nuceny vystartovat proti nekomunikujícím ruským strojům více než čtyřistakrát. 

Podobná vojenská činnost nemá podle NATO od dob druhé světové války obdoby. Pozornost budí i osmnáct rozsáhlých vojenských cvičení, do kterých bylo v loňském roce zapojeno více než sto tisíc ruských vojáků. Stoltenberg kvůli nim dokonce obvinil Moskvu z využívání mezer v mezinárodních smluv, neboť o cvičných operacích nebyly informovány státy NATO. 

„Tato cvičení obsahovala i simulace jaderných útoků na Evropu a spojenecké státy. Cílem této aktivity je přitom zamaskovat rozsáhlé vojenské přesuny Rusů přímo ohrožující jejich sousedy,“ poznamenal šéf NATO.  

Generální tajemník také obvinil viní Rusy ze sestřelení stíhačky Su-24 tureckými jednotkami v loňském roce. Doslova napsal, že Moskva v tomto případě působila „příliš sebevědomě a nepředvídatelně“. Právě sklon Ruska k ignorování dohodnutých mezinárodních pravidel a postupů vedl Turky k sestřelení ruského vojenského letadla. 

Stoltenberg u příležitosti zveřejnění výroční zprávy na tiskové konferenci v Bruselu rovněž deklaroval, že výdaje na obranu NATO se pohybují správným směrem ačkoli jedna země, konkrétně Spojené státy, stále tvoří téměř tři čtvrtiny celkových výdajů aliance.

Čtěte také: Dokáže si americké letectvo udržet převahu na bojišti?

,

Hesla: , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.