UVNITŘ FOTOGRAFIE

Pohled do tváře nacistických dozorkyň

,

Bachařky z Bergen-Belsenu

Témata: ,

Černobílé portréty nacistických dozorkyň, které přinášíme v rozsáhlé galerii, vznikly po osvobození nacistického koncentračního tábora v Bergen-Belsenu ve vězení, kde ženy čekaly na soud. Snímky uchovává britské Imperial War Museum.

Koncentrační tábor Bergen-Belsen byl osvobozen Angličany 15. dubna 1945. Mezi 100 tisíc obětí nelidských podmínek tohoto tábora patří například Josef Čapek (zemřel v dubnu 1945) nebo Anna Franková (zemřela v březnu 1945).

Irma Grese přišla do Bergen-Belsenu až v březnu 1945 po zkušenostech z Ravensbrücku a Auschwitz-Birkenau, kde byla v jednom z jejích pobočných táborů dokonce jmenována do funkce hlavní dozorkyně – SS-Oberaufseherin.

Vězni, co tábor přežili, ve svých svědeckých výpovědích popisují její krutost. Irma Grese proslula na míru šitou uniformou SS. Na vězně používala emociální a fyzické metody, smrtelně bila ženy a měla příjemný požitek ze sexu s vězni. Mučila hladem svoje psy, aby je potom poštvala na vězně, a osobně poslala stovky lidí do plynové komory. Grese nosila těžké holínky, u sebe vždy měla kromě nabité pistole pletený bič potažený celofánem – aby se z něj dala lépe smýt lidská krev. V Bergen-Belsenu byla 17. dubna 1945 zatčena Angličany.

Belsenský proces

Belsenský proces, iniciovaný britským vojenským tribunálem, probíhal od 17. září do 17. listopadu 1945. Společně s Irmou Grese na tomto procesu se projednávaly případy dalších pachatelů – velitele Josefa Kramera, dozorkyně Johanny Bormann (její foto v galerii nahoře), zdravotní sestry Elisabeth Volkenrath (taktéž její foto v galerii). Irma Grese byla uznána vinou a odsouzena k trestu oběšením. Ani když jí kat nasazoval na krk oprátku, neprojevila žádnou lítost nad svými činy.

Koncentrační tábor Bergen-Belsen se nacházel v Dolním Sasku, jihozápadně od města Bergen. Mezi lety 1943 až 1945 zde zemřelo 100 000 zajatců, půlka z nich byli váleční zajatci z Ruska. Až 35 000 z tohoto počtu zemřelo v průběhu několika měsíců před osvobozením na tyfus. Když byl tábor 15. dubna 1945 osvobozen, našla zde britská armáda 60 000 většinou těžce nemocných zajatců (necelých čtrnáct tisíc jich navzdory péči umřelo krátce po osvobození) a 13 000 nepohřbených těl.
Z nového čísla Lesk a bída politické satiry. Umíme si v Česku dělat legraci z politiky?

Echo týdne: Milosrdenství po prezidentsku ● Téma: Piš, ať můžu vydírat ● Komentář: Čeští lumíci pochodují do eurozóny ● Komentář: Prokletí jménem EET je nezvratnéRozhovor s Jiřím Fajtem: Žasli jsme, jak jsme byli šťastní ● Esej: Emmanuel Barack Macron ● Esej: Nakažlivá hamižnost bohatých ● Rozhovor s Richardem Lindzenem: Snad nás Trump odvede z klimatických dohod ● Recenze: Turecký sultán a kouzelné sluchátko ● Kulturní tipy ● Postavy: Caligula: všechnu moc imaginaci! ● Seriál Velcí Češi: Kancléř první republiky ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný: Věra Jourová vs. Marek Mora ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Babišova marioneta Ivan Pilný bude vypadat jako schopný a nezávislý ministr financí. A zároveň bude jen hájit zájmy svého šéfa
Nevěřte robotům, co hrají Wagnera Ridley Scott přichází s dalším filmem série o Vetřelci. Ale tohle se fakt nepovedlo, vznikl nezamýšleně směšný snímek

Přejít na diskusi