NOVÉ

Pařížské atentáty plánovali před rokem v Aténách. Policie to zpackala

,

Teroristické útoky v Paříži

Témata:

Tři týdny po krvavých pařížských atentátech se objevují informace, že tajné služby teroristy sledovaly, ale „něco“ nevyšlo. Jeden z atentátníků, který byl zřejmě i vůdcem skupiny, jež spáchala sérii útoků v Paříži, se více než půl rok před útoky nacházel v řeckých Aténách, odkud údajně nejdříve i celou přípravu akce řídil, informovala BBC. Abdelhamida Abaaouda dokonce chtěla řecká policie zatknout již v lednu, ale akce se nezdařila.

Vedoucí terorista pařížských útoků 28letý Abdelhamid Abaaoud se v Paříži nikdy neměl objevit. V hledáčku ho již delší dobu měla řecká tajná policie, která v lednu provedla akci, při které ho měla zatknout. Operace se však nepovedla. 

Abaaoud, rodilý Belgičan z Bruselu, který celou belgickou buňku řídil telefonem z Atén, zemřel při policejním zátahu v Paříži po útocích, ve kterých přišlo o život 130 lidí.

Řecká policie v lednu o jeho aktivitách věděla a dokonce spolupracovala na jeho dopadení s belgickou policií. To, jak se Abaaoudovi podařilo v lednu při zátahu uprchnout, není zřejmé. Zátah se týkal dvou bytů a byl při něm zatčen jeden Alžířan, také napojený na teroristickou skupinu. V jednom z bytů se pak našly vzorky DNA, které nyní kriminalisté porovnali s DNA mrtvého Abaaouda v Paříži. 

Abdelhamid Abaaoud se od jara 2015 ve Francii podílel na celkem čtyřech ze šesti zmařených teroristických útocích a byl odsouzen v nepřítomnosti ke 20 letům vězení, informoval francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Kromě Abaaouda měl vazby na Řecko i stále hledaný Salah Abdeslam, bratr jednoho z atentátníků, který se do země dostal trajektem z Itálie. Další dva atentátníci se pak do Francie dostali spolu s uprchlickou vlnou z řeckého ostrova Leros v říjnu letošního roku.

Čtěte také: Eagles of Death Metal znovu vystoupili v Paříži jako hosté U2

Přejít na diskusi