NOVÉ

Německé země na jihu začaly běžencům zabavovat majetek

,

Zabaví i osobní šperky

Témata: , , ,

Bavorsko a Bádensko-Württembersko začaly přicházejícím uprchlíkům zabavovat jejich cennosti a hotovost, aby z vybrané částky zaplatily běžencům ubytování a stravu. Peníze a jiné hodnotné věci musí odevzdat v hodnotě nad dvacet tisíc korun v Bavorsku, v Bádensku-Württembersku dokonce běžencům nechají jen zhruba deset tisíc korun.

,,Hotovost a cennosti úřady uprchlíkům zabaví, jestliže jejich cena přesáhne 750 eur (asi 20 tisíc korun) a jestliže jejich držitel má, nebo bude mít vysoký účet,“ řekl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann německému deníku Bild.

Spolkové země na jihu, jmenovitě zatím Bavorsko a Bádensko-Wuttembersko tak počínaje tímto týdnem začaly přicházejícím uprchlíkům zabavovat hotovost a cennosti, stejně jako Švýcarsko, které o této praktice nedávno rozhodlo. Lidé utíkající ze zemí jako Sýrie nebo Afghánistán budou tak muset odevzdat vše, co bude dávat dohromady hodnotou vyšší než 750 eur v Bavorsku a v Bádensku dokonce 350 eur (asi 9,5 tisíce korun). Peníze by pak podle úřadů měly jít na stravu a ubytování uprchlíka.

Podle deníku Bild se policií vybrané částky v některých státech již pohybují v čtyřmístné cifře. Tím, že jižní státy zavedly tuto poměrně drsnou praktiku podle deníku využily federálního zákona, který říká, že azylanti musí do doby než obdrží pomoc od státu vyžít s vlastními prostředky.

,,Když si zde zažádáte o azyl, musíte využít svůj příjem a majetek než se vám dostane pomoci od státu,“ řekl deníku federální komisař pro integraci a zdůraznil, že to zahrnuje například i rodinné šperky.

Opatření ihned po jeho zavedené začala kritizovat opoziční levicová strana Die Linke s tím, že jsou tím ohrožována základní práva azylantů.

Stejnou praktiku v nedávné době avizovalo zavést i Dánsko, jehož vláda plánuje schválit kritizovaný zákon, který by dánským úřadům umožňoval to samé. V praxi zabavování platí například ve Švýcarsku. V Dánsku však chtějí zabavovat částky, které by přesahovaly v přepočtu 36 tisíc korun. S tím, že se opatření nebude vztahovat na věci osobní hodnoty jako snubní prsteny.

Čtěte také: Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků

Přejít na diskusi