Česko jako pračka? Do Iráku šlo 250 švédských transportérů

Vývoz vojenské techniky

Česko jako pračka? Do Iráku šlo 250 švédských transportérůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Švédský rozhlas se pozastavil nad prodejem 250 bojových vozidel pěchoty (BVP) ze Švédska přes českou firmu Excalibur Army do Iráku. Švédské zákony totiž zakazují prodej výzbroje do zemí, kde se odehrává válečný konflikt. Experti sice tvrdí, že po právní stránce je zřejmě vše v pořádku, nemusí tomu tak být ale po stránce morální. V téže firmě v úterý zasahovali policisté kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. 

Veřejnoprávní Švédský rozhlas (SR) mimo jiné upozornil, že Švédsko do Česka prodalo v roce 2010 celkem 350 stárnoucích, ale bojeschopných transportérů. Transakce byla učiněna přes tehdejší českou státní firmu uváděnou jako VOP-026. Ta posloužila jako prostředník pro soukromou českou firmu Excalibur Army. 

„Prodáme je do Iráku tamní ústřední vládě,“ citoval SR mluvčího Excalibur Army Andreje Čírtka. 

„Kdyby Švédsko vědělo, že prodává bojovou techniku určenou pro Irák, tak by ke kontraktu podle svých zákonů nesmělo přistoupit.“

Problém celé transakce podle švédských médií spočívá v tom, že kdyby Švédsko vědělo, že prodává bojovou techniku v konečné fázi určenou pro Irák, tak by ke kontraktu byť ve zprostředkované formě podle svých zákonů nesmělo přistoupit. Obrněná vozidla podle těchto zákonů nesměla být prodána ani soukromé české firmě. Čírtek podle SR v této souvislosti uvedl, že státní podnik byl proto pouze zprostředkovatelem.  

Stefan Fjärdhammar, který byl za švédskou stranu pověřen řízením prodeje, podle Švédského rozhlasu tvrdí, že bojová vozidla měla dostat česká armáda a měly jí sloužit k obraně českého státu. To však popřel bývalý náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek, který prý ujistil, že „stoprocentně se nic takového neplánovalo“. 

Úterní policejní akce

Na ministerstvu obrany a v provozech firmy Excalibur Army v úterý zasahovali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zadrželi a obvinili čtyři lidi kvůli podezření z nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty. 

Čtěte také: Policejní zásah na obraně: detektivové zadrželi 4 osoby

Excalibur Army zaměstnává zhruba 400 lidí. V poslední době se firma dostala několikrát do médií. Je jednou z firem, která měla pronajaté haly v areálu muničního skladu ve Vrběticích, kde došlo k výbuchům. Měla tam nejvíce vojenského materiálu, po výbuších oznámila, že munici buď převeze do jiných komerčních skladů, nebo rozprodá. 

Firma Excalibur army spol. s.r.o. byla do obchodního rejstříku zapsána v prosinci 1995. Nejprve se zabývala prodejem armádního materiálu a vojenské techniky. Od roku 2000 rozšířila činnost o prodej náhradních dílů pro vojenskou kolovou a pásovou techniku, prodej náhradních dílů na nákladní vozidla, zbraně, munici a další vojenský materiál. Nyní má firma také vlastní vývoj a výrobu.

Čtěte také: Česká armáda poslala Kurdům 5000 protitankových střel

Čtěte také: Islámská teroristická armáda používá české letouny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit