Za vězněného novináře se postavil Gauck: Turecko útočí na svobodu slova

SVOBODA SLOVA V TURECKU

Za vězněného novináře se postavil Gauck: Turecko útočí na svobodu slovaNOVÉ
Německý prezident Joachim Gauck Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko útočí na svobodu slova, je přesvědčen německý prezident Joachim Gauck. Vývoj v zemi ho velmi znepokojuje a vzbuzuje pochybnosti o tom, jestli chce Turecko být právním státem. Narážel tím i na případ německo-tureckého dopisovatele Die Welt Denize Yücela, na kterého v pondělí soud uvalil vazbu a čelí obvinění z terorismu. Gauck, který tento měsíc skončí ve funkci, to řekl v úterý večer zahraničním novinářům.

„Zjistili jsme, že v Turecku, s nímž jsme přátelsky spojeni, existují poměry, které jsme si nikdo nepřáli,“ uvedl Gauck s ohledem na více než stovku novinářů, kteří jsou nyní ve vězení nebo ve vazbě. Konkrétně zmínil německo-tureckého dopisovatele deníku Die Welt Denize Yücela, kterého soud do vyšetřovací vazby poslal v pondělí.

„V Německu nejsme schopni pochopit, proč je tento útok na svobodu slova nutný. Chybí nám pro to pochopení,“ poznamenal také Gauck. „Můžu říct jen jedno, to, co se teď děje v Turecku, vzbuzuje výrazné pochybnosti o tom, jestli Turecko vnímá cestu k právnímu státu a život v právním státu skutečně vážně,“ poznamenal také.

Německý prezident zmínil i vlastní zkušenost života pod vládou nacistů a komunistů. „Já jsem za svých 77 let života dvakrát zažil dobu, kdy byla svoboda slova napadena z různých stran a zrušena,“ připomněl. „Svoboda slova patří k těm hodnotám, které v Německu chceme bránit,“ podotkl také s tím, že souhlasí s postupem německého ministerstva zahraničí.

Německá diplomacie si v úterý pozvala tureckého velvyslance v Berlíně, aby mu sdělila svůj názor na případ korespondenta Yücela, který v Turecku čelí obvinění z podpory terorismu. Němečtí politici i novináři postup tureckých úřadů považují za zlovůli, která má umlčet novináře, jenž se nebál psát kriticky o režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Podle Berlína turecké kroky škodí vzájemným vztahům.

Čtěte také: Doživotí. V Turecku začal proces s 330 obviněnými z pokusu o převrat

V Německu žádají o azyl desítky tureckých diplomatů i s rodinami

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články