Cenu Homo Homini za lidská práva získalo 11 disidentů z Kuby

Lidská práva

Cenu Homo Homini za lidská práva získalo 11 disidentů z KubyNOVÉ
Jedenáct kubánských disidentů získalo cenu Homo Homini za rok 2015. Foto: FOTO: Člověk v tísni
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Cenu Homo Homini za prosazování lidských práv za loňský rok získalo 11 kubánských disidentů. Společnost Člověk v tísni tyto bývalé politické vězně ocenila za jejich neohroženost a morální důslednost. Přes nátlak kubánského režimu se totiž rozhodli neemigrovat a bojovat dál za svobodu ve své vlasti. Cena se uděluje každoročně při zahájení festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět, který právě začíná. Slavnostní ceremoniál s předáním ocenění se uskuteční v Pražské křižovatce.

Podle organizátorů v roce 2003 za takzvaného Černého jara Castrův režim zadržel 75 nejvýznamnějších disidentů a odsoudil je do vězení. Dostali tresty od šesti do 28 let. Díky mezinárodnímu úsilí byla většina lidí v roce 2010 propuštěna na svobodu. Mají ale jen přerušení trestu, kdykoliv se tedy mohou vrátit zpět za mříže. Jsou také pod silným tlakem, aby opustili vlast.

Svého rozhodnutí zůstat na Kubě nelitoval a prý ani litovat nebude jeden z oceněných disidentů, spisovatel a novinář Jorge Olivera. „Bylo mi jasné, že musím zůstat na Kubě a pokračovat v boji za demokracii. Věděl jsem, že to nebude jednoduché a již nebude cesty zpátky,“ uvedl už dřív Olivera.

Seznam oceněných kubánských disidentů:
Martha Beatriz Roqueová
Jorge Olivera Castillo
Ángel Moya Acosta
José Daniel Ferrer
Félix Navarro Rodríguez
Iván Hernández Carrillo
Héctor Maseda Gutiérrez
Óscar Elías Biscet
Eduardo Díaz Fleitas
Librado Ricardo Linares
Arnaldo Ramos Lauzurique

Organizace Člověk v tísni působí na Kubě od roku 1997. Začala tam podporovat disidenty a politické vězně. Se změnou poměrů na ostrově se nyní víc zaměřuje na podporu aktivit nezávislých občanských skupin a novinářů. Monitoruje také případné porušování a dodržování lidských práv a zastává se politicky pronásledovaných.

Cenu Homo Homini společnost Člověk v tísni udělila poprvé v roce 1994. Dává ji osobnostem či skupinám, které se zasadily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Ocenění získal třeba ázerbájdžánský právník Intigam Alijev, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov či čínský disident Liou Siao-po, který později dostal Nobelovu cenu za mír. Mezi dřívějšími držiteli byl i kubánský katolický disident Oswaldo Payá Sardiňas, který v roce 2012 zahynul při automobilové nehodě. Za rok 2014 si ocenění odnesla syrská učitelka a aktivistka Suád Naufalová, která otevřeně vystupovala proti režimu Bašára Asada a proti takzvanému Islámskému státu.

Čtěte také: USA se usmiřují s Havanou. A disidenti se cítí odstrčeni

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články