Německo se propadá. Budeme ho následovat?

Berlín míří k recesi

Německo se propadá. Budeme ho následovat?ANALÝZA 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Z Německa přichází nejhorší zprávy od začátku finanční krize. Vývoz se v srpnu oproti předchozímu měsíci propadl o 5,8 procenta. To je nejhlubší pád od kritického roku 2009. Ekonomové už se shodují, že se bude dát považovat za zázrak, pokud se Berlín ve třetí čtvrtině roku vyhne recesi.

Německé exportéry brzdí klesající počet objednávek ze zemí jižního křídla eurozóny, hlavně z Itálie a Francie. Řím je v recesi, Paříž na její hraně. Když vám padají vaši nejdůležitější zákazníci, těžko si udržíte rozjetou ekonomiku. Navíc začal zpomalovat i růst čínského hospodářství, což je třetí klíčový obchodní partner. Mezinárodní měnový fond ve středu snížil pro letošní rok odhad růstu Německa na 1,4 procenta, pro ten příští je jen o desetinu procent optimističtější.

Německo se navíc dostává pod silný tlak z ostatních zemí za to, že svou nechutí k „podpoře“ hospodářského růstu ničí svou vlastní ekonomiku. A tím, že škrtací doktrínu ordinuje přes Brusel ostatním, i celou Evropu. Britská a francouzská média nešetří titulky ve stylu „Německý model ruinuje Německo a zabíjí Evropu.“. To, co bylo ještě před pár měsíci chváleno jako recept na německý zázrak se obrací ze všech stran proti Berlínu.

Dá se říct, že euro už dostihlo i Německo, které z něj dosud v přímém protikladu k Francii a celé jižní Evropě prosperovalo. Jenže se ukazuje, že v měnové unii, která značné části svých členů nesedí, nemůžou dlouhodobě fungovat izolované ostrovy blahobytu. Když žijete z výroby a vývozu, musíte mít komu prodávat. A když jsou na tom špatně hlavní zákazníci, dřív nebo později je budete následovat.

V Německu začíná na pultech přibývat seriózní literatura o prasknutí „německé bubliny“ z pera uznávaných novinářů a šéfů ekonomických institutů. Názvy jsou dost výstižné. Šéf ekonomického rubriky deníku Die Welt Olaf Gersemann přichází s titulem Německá bublina: poslední vzepnutí velkého ekonomického národa. Šéf ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher sáh po titulu německé iluze. Společným motivem je právě iluze o prosperitě uprostřed těch, kdo padají.

Domino bohužel postupuje k nám. Jako prodloužená výrobní linka německých firem, budeme Berlín následovat. Otázka zní jen, kdy. České vývozu za prvních osm měsíců rostly podle čerstvých statistik o 13 procent. Ekonomové se shodují, že německý pád se sem zpravidla přelévá zhruba za půl roku. Vládní koalice ale už nastavila výdaje státního rozpočtu na očekávaný silný růst.

Čtěte také: Český průmysl roste rychleji než ve východním Německu

Sdílet:

Hlavní zprávy