NOVÉ

Ministr si ‚cikány a feťáky‘ nechá vysvětlit od šéfa policie

Skandální policejní šanony

Kvůli případu z policejní služebny, kde měl inspektor mezi pracovními šanony i jeden nadepsaný CIKÁNI + FEŤÁCI, se ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce obrátit na policejního prezidenta. Řekl to deníku ECHO24.cz. Podobné chování policistů odsoudil i další člen vlády, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Na obvodní ředitelství policie v Praze 2 doputovala v pondělí stížnost proti jednomu z policistů. Tomu mezi ostatními šanony v kanceláři stál i jeden nadepsaný CIKÁNI + FEŤÁCI. „Byl jsem tím šokován. Speciální policejní svazky na různé národnosti vedli naposledy nacisté,“ říká advokát Jan Vučka, jehož klient stížnost podává.

Stížností se v nejbližších dnech bude zabývat vedení obvodního ředitelství, které nevylučuje kárné řízení s policistou. A o exces se začínají zajímat i členové vlády.

„Tento konkrétní případ neznám, nicméně požádám policejního prezidenta, aby mě o něm informoval,“ říká ministr vnitra Milan Chovanec. Ten ale zároveň odmítá, že by podobné chování bylo u policie běžné: „Věřím, že naprostá většina policistů jsou profesionálové a podobné postupy jsou jim cizí.“

Policie musí řešit stížnost zrovna ve chvíli, kdy začíná její mezinárodní workshop, který má budovat vzájemnou důvěru mezi policií a Romy.

Na konferenci měl původně dorazit i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, nakonec ale svou účast musel odříct kvůli úternímu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Také on ale případ odsuzuje. „Zrovna policie by se takovýchto stereotypů měla vyvarovat,“ řekl.

Čtěte také: ‚Cikáni a feťáci.‘ Tak nadepsala šanon pražská kriminálka

Přejít na diskusi