Hirošima rozděluje Američany, vyšlo najevo při historické návštěvě

První americký prezident na místě činu

Hirošima rozděluje Američany, vyšlo najevo při historické návštěvěNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americká veřejnost je v otázce použití jaderných bomb proti Japonsku v roce 1945 rozdělena, doposud přitom průzkumy veřejného mínění svržení jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki přesvědčivě schvalovaly. Aktuální sondáž Gallupova institutu, která byla zveřejněna u příležitosti páteční návštěvy Baracka Obamy v Hirošimě, ukazuje, že se svržením bomb souhlasí 43 procent dotázaných Američanů, 44 procent jich bylo proti.

Ještě v roce 2005 z podobného průzkumu Gallupova institutu vyplynulo, že jaderné bombardování Japonska na sklonku druhé světové války schvaluje 57 procent respondentů, proti jich bylo 38 procent. Sondáže z let 1995 a 1990 rovněž ukazují podporu svržení nukleárních bomb, pro se vyslovilo 59, respektive 53 procent oslovených.

Největší podporu má jaderné bombardování, jehož cílem bylo donutit Japonsko k okamžité kapitulaci, a tím zabránit odhadovaným vysokým ztrátám v řadách spojeneckých invazních vojsk, mezi muži, bělochy a republikány. Naopak ženy, nebělošská část populace a demokraté zastávají odmítavý postoj. Rozdíly jsou i v jednotlivých věkových kategoriích, kdy nejmladší generace s nezbytností svržení bomb na Japonsko nesouhlasí, zatímco ta nejstarší ho podporuje.

Obama v pátek jako první úřadující americký prezident navštívil Hirošimu. Při této příležitosti prohlásil, že svět nese společnou odpovědnost za to, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo.

Americký nálet ze 6. srpna 1945 jedinou pumou srovnal Hirošimu se zemí a připravil o život na 140.000 lidí. O tři dny později svrhly Spojené státy další atomovou bombu na město Nagasaki, která měla obdobný ničivý účinek. Šest dní poté Japonsko kapitulovalo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články