Zeman bude dál jmenovat profesory. A má právo na výhrady

Prezident může oponovat

Zeman bude dál jmenovat profesory. A má právo na výhradyNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman bude i nadále jmenovat profesory, i když se této pravomoci po sporu o jmenování Martina C. Putny chtěl vzdát. Hlava státu si ale vymínila, že návrhům bude moci oponovat a v případě pochybností dojde k přezkoumání jednotlivých kandidátů. Zeman se na tom dohodl s ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD).

Prezident po středečním jednání zopakoval, že není automatem na podpisy a že nikdy netrval na tom, že by měl profesory jmenovat. Vyhověl ale přáním rektorů, podle nichž je jmenování sváteční událostí, která si zaslouží přítomnost prezidenta.

„Já jsem oponoval, že to budu dělat jen tehdy, když budu moci oponovat. Prezident bude předem konzultován s navrženými kandidáty na vysokoškolské profesory a v případě, že vyjádří pochybnosti, dojde na přezkoumání,“ přiblížil Zeman novou praxi. Ta by měla být zanesena i do vznikajícího vysokoškolského zákona.

64 nových profesorů jmenuje Zeman v prosinci

Zeman tak sám předá dekrety 64 profesorům, jejichž jmenování se plánuje na polovinu prosince.

„Projednali jsme již všech 64 navržených a všichni budou jmenováni. Jmenování profesorů tak zůstává v rukou prezidenta,“ dodal k dohodě ministr Chládek s tím, že případně může vrátit návrh profesora příslušné instituci k doplnění či prověření.

Zemanův spor o jmenování vysokoškolských profesorů se táhne od loňského května, kdy odmítl podepsat profesorský dekret literárnímu historikovi Martinu C. Putnovi. Zeman po velkém tlaku z řad veřejnosti i akademické obce ustoupil, nicméně dekret Putnovi musel předat ministr školství. Stejný postup se opakoval letos v únoru, kdy prezident podepsal dekrety 85 profesorům, jejich předání ale bylo na Chládkovi.

Zeman zároveň trval na tom, že se pravomoci jmenovat profesory vzdá. S tím však nesouhlasili akademici.

Sdílet:

Hlavní zprávy