Bude mít Rusko vojenskou základnu i v Libyi? Haftarovy námluvy v Kremlu

Občanská válka v Libyi

Bude mít Rusko vojenskou základnu i v Libyi? Haftarovy námluvy v KremluNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruská armáda by mohla získat svou vlastní vojenskou základnu v Libyi. Generál Khalifa Haftar, který za pomocí loajálních jednotek kontroluje východ válkou rozdělené země, přilétl v těchto dnech na jednání do Moskvy, aby zde požádal o vojenskou podporu. O tom, zda se Kreml rozhodne uvolnit vojenské jednotky, nebo zřídit v Libyi dokonce svou základnu však prozatím panují dohady, píše agentura Reuters.

Haftar už do Moskvy zavítal letos jednou a to v létě, kdy žádal o pomoc v boji proti svým soupeřům. Úterní setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem je tak už jeho druhým prosebným gestem směrem k ruské vládě. „Naše vzájemné vztahy jsou zásadní, naším cílem nyní je vdechnout těmto vztahům život,“ citovala Haftara ruská agentura TASS.

O možném působení ruských jednotek v Libyi už vedl Haftar jednání i s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu. Ani jeden z účastníků jednání však prozatím o výsledcích pondělní schůzky veřejně nepromluvil. Zatím tak není jasné, zda Rusko v Libyi vybuduje svou základnu, pošle do Afriky vlastní vojáky, nebo podporu Haftarovi zcela zamítne. Rusové, kteří mají ve Středomoří nyní námořní a leteckou základnu v Sýrii, by tak mohli mít své vojáky i na strategickém africkém pobřeží Středozemního moře.

„Moskva je v kontaktu s různými představiteli Libye. Kontakty s Haftarem jsou pouze součástí tohoto procesu,“ prohlásil před novináři mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Haftar už na svých cestách získal příslib vojenské pomoci od představitelů Egypta a Spojených arabských emirátů. Zároveň s tím už na některých operacích spolupracuje se speciálními jednotkami, které do Libye posílá francouzská vláda.

Ruský prezident Vladimir Putin v minulosti několikrát obvinil představitele Západu, kteří podle něj svou politikou zapříčinili občanskou válku v Libyi. Kromě slovních vyjádření se však ještě k žádnému otevřenému řešení problémů africké země prozatím neodhodlal. Libye byla přitom za režimu Muammara Kaddáfího spojencem Sovětského svazu.

Čtěte také: Incident s opicí vyvolal v Libyi tankovou bitvu. 21 mrtvých

Žádné tábory pro migranty nebudou, vzkazuje Orbánovi a Zemanovi Libye

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články