NOVÉ

Senátoři kývli na zákon nahrávající velkým dodavatelům. I Agrofertu

Co je dobré pro Agrofert...

Témata: , ,

Novelu o významné tržní síle, která má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, schválili ve středu bez větší pozornosti médií senátoři. Část z nich ale podobně jako pravicová opozice ve sněmovně kritizovala, že se navrhovaná opatření nevztahují i na dodavatele. Zejména těm velkým, mezi které patří Agrofert vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, totiž může nový zákon pomoci.

Vládní novela, která mimo jiné zavádí pojem nákupní aliance a zpřesňuje definici významné tržní síly, vyvolává mezi politiky kontroverze. Některým z nich totiž vadí, že norma nijak nereguluje také chování velkých dodavatelů potravin.

Ve středu proti zákonu bojoval třeba senátor Ivo Valenta (za soukromníky). A podobně jako ODS či TOP 09 ve sněmovně upozorňoval hlavně na to, že významná tržní síla nesouvisí jen s velkými obchodními řetězci. To si podle něj původně tvůrci novely uvědomovali, když navrhovali, aby se zákon vztahoval také na velké dodavatele.

„Ustanovení o dodavatelích se však z textu novely v průběhu jejího projednávání vládou záhadně vytratilo. Tomu se nelze divit, když místopředsedou současné vlády a ministrem financí je majitel jednoho z největších potravinářských podniků v naší zemi. Podniku, který je proslulý svým tlakem na nízké výkupní ceny od konkurenčních drobných zemědělců a farmářů. Podniku, který se v rámci konkurenčního boje a urputné snahy o maximální rozšíření svých zemědělských ploch nezdráhá využít ani takových praktik, jako je spálení cizí úrody jedovatými postřiky,“ narážel Valenta na Agrofert Andreje Babiše s tím, že vláda vyšla zájmům vicepremiéra vstříc.

Pravicová opozice začátkem prosince varovala před tím samým – že pozice velkých dodavatelů ještě posílí a postiženi tím budou menší dodavatelé a spotřebitelé.

‚Babiš bude mít velkou výhodu‘

„Možná, že tady nezaznělo to, kdo asi vyhodil slovo dodavatel nebo velký dodavatel z návrhu zákona o významné tržní síle. Tak s největší pravděpodobností ti, kteří stojí za panem Babišem, protože on je ten velký dodavatel a on z toho bude mít velkou výhodu. Proto asi vstoupil i do velké politiky, aby si zákony připravil tak, jak je potřebuje,“ kritizoval tehdy například Herbert Pavera z TOP 09.

Sám Babiš v prosinci ve sněmovně o zákonu vůbec nehlasoval, nicméně drtivá většina jeho poslanců zvedla ruku pro. Majitel Agrofertu tak může být spokojený. Stejně jako vláda. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jde o splnění důležitého vládního závazku, který před nekalými praktikami velkých obchodních řetězců ochrání zemědělce, potravináře i spotřebitele.

Svaz obchodu a cestovního ruchu už ale varoval, že nový zákon může zdražit potraviny v obchodech a snížit podíl českých potravin.

Čtěte také: Prošel zákon, který nahrává velkým dodavatelům. I Agrofertu

Novela, která teď míří k podpisu prezidenta, zpřesňuje pojem významné tržní síly a jejího zneužití a zavádí pojem takzvané nákupní aliance, což bude jakákoliv forma spolupráce odběratelů.

Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

Přejít na diskusi