Sobotka si připravil dvě složky. Po brexitu vytáhl tu červenou

PREMIÉR SE NA BREXIT PŘIPRAVIL

Sobotka si připravil dvě složky. Po brexitu vytáhl tu červenou
Bohuslav Sobotka. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si před vyhlášením výsledků britského referenda o (ne)vystoupení z EU připravil dvě složky – červenou a modrou. V jedné měl připravené prohlášení a postupy pro případ, že by se Britové rozhodli zůstat v Unii. Nakonec ale musel vytáhnout tu červenou, což ho „zarmoutilo“. Pro server Blesk.cz to uvedl vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Vyhlášení výsledků britského referenda zastihlo premiéra Sobotku během státní návštěvy Rakouska. Prouza v rozhovoru uvedl, že Sobotka ještě večer doufal v to, že ráno vytáhne modrou složku – tedy, že Britové zůstanou v EU. Nakonec mu ale nezbylo než vytáhnout složku červenou.

„Asi to nejlepší slovo je zármutek,“ popsal Blesku Prouza, jaká byla Sobotkova prvotní reakce po vyhlášení výsledků. I jeho samotného prý ale úspěch euroskeptiků šokoval – až do čtvrtečního večera totiž průzkumy hovořily ve prospěch tábora, který si přál v Unii zůstat. Červenou složku, kterou nakonec Sobotka vytáhl, Prouza popsal jako „rezervní“.

Ve složce měl potom šéf sociální demokracie podle Prouzy připravená prohlášení a postupy, které reagovaly na nastalou situaci. Obsahem složky například bylo, jaký bude další vztah Británie s ostatními zeměmi EU.

Páteční vyjádření Bohuslava Sobotky k výsledkům britského referenda:
Přes pocity zklamaní, které mnozí z nás nad výsledkem britského referenda cítí, je potřeba vidět, že to není konec světa, a už vůbec ne konec Evropské unie. Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá. V nejbližších letech budou muset znovu zápasit o udržení Skotska. O odchodu z EU bychom se s Brity měli domluvit rychle a racionálně. Je potřeba minimalizovat negativní důsledky pro občany EU a České republiky. Evropská unie se musí rychle změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí byt akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států. EU pro nás, Českou republiku, představuje tu nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, musí ale projít změnami, které jí zajistí další životaschopnost a důvěru občanů.

Toho, že si Sobotka připravil svůj postup dopředu, neopomněl využít hradní mluvčí Jiří Ovčáček. „Barevné složky s předepsanými komentáři? Velmi si vážím toho, že se pan prezident vyjadřuje autenticky, spatra,“ uvedl Zemanův mluvčí na Facebooku.

Čtěte také: Sobotku přišlo podpořit 80 lidí. Ovčáček se tomu vysmívá

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články