Podivná kauza šíbra Pelty. Nemíří policie už zase mimo?

Případ sportovních dotací

Podivná kauza šíbra Pelty. Nemíří policie už zase mimo?Týdeník Echo 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Příběh novodobé dvojice Bonnie a Clyde zaplavuje tuzemská média. Roli legendárních gangsterů dnes hrají statný padesátník Miroslav Pelta, do minulého týdne předseda fotbalové asociace, jehož šarmu prý neodolala vysoká státní úřednice Simona Kratochvílová. Scházeli se v pronajatém bytě a kromě milostných hrátek zde rozhodovali o stovkách milionů státních dotací, které přidělovali známým v rámci propracovaného klientského systému. Teď ale spadla klec. Díky nesmlouvavé policejní práci byli oba padouši s pouty na rukou odvlečeni před televizními kamerami do vězení. Veřejnost se teď o jejich strašných činech dozvídá prostřednictvím investigativních novinářů. Dokazuje se tak prohnilost systému podpory sportu a tradičních politických stran, které rozkrádání umožnily.

Zní to poutavě a dobrodružně, v lepším případě však jde pouze o verzi obžaloby. V tom horším o vymyšlenou konstrukci, která měla v předvolební kampani poškodit ČSSD a nabídnout argumenty jejím konkurentům. Nakonec policisté vtrhli na ministerstvo školství spravované sociálními demokraty a do fotbalové asociace den poté, co Bohuslav Sobotka (ČSSD) zahájil svou demisí předvolební ofenzivu proti ministru financí Andreji Babišovi (ANO). Ten také „případ Pelta“ v souboji se Sobotkou bez váhání použil.

Mistři od Veverské Bítýšky

Idylická víska Hvozdec poblíž Veverské Bítýšky měla vždy uvědomělé občany, kteří dbali na sportovní vyžití mládeže. Svědčí o tom sbírka, za niž už v roce 1931 postavili sokolovnu. Této tradici neodpovídá stav fotbalového hřiště, které leží na soukromém pozemku, a do nějž tedy obec nemůže investovat. Proto se místní rozhodli postavit hřiště nové, a to v areálu zbořeného kravína. Obec zadlužená stavbou kanalizace potřebných 1,8 milionu korun nemá. Proto si jedna z místních matek vzpomněla na spolužáka, slavného fotbalistu Liverpoolu Vladimíra Šmicera, a pozvala ho, ať pomůže vyhlásit novou sbírku. Vystoupil s místními dětmi v klipu, kde prohlašuje, že také ve Hvozdci může vyrůst vítěz Ligy mistrů. Peníze se začaly scházet, definitivně měla investici pokrýt dotace od ministerstva školství. Hvozdečtí požádali o 869 tisíc a 7. března byla dotace na víceúčelové hřiště přiklepnuta. „Naše obec byla v tomto programu jednou z padesáti podpořených žádostí mezi takřka tisíci žádostmi! Což je velký úspěch,“ napsala nadšená starostka na obecním webu. Radost bohužel trvala jen do 3. května, kdy na ministerstvo školství a do Fotbalové asociace České republiky vtrhli policejní těžkooděnci. Netrvalo ani týden, a ministryně školství Kateřina Valachová dotaci zrušila.

Stejná ztráta nadějí postihla dalších padesát úspěšných žadatelů, kromě obcí a sportovních klubů ještě občanských spolků, které sponzorují sport především na venkově. Malé Hoštice na Opavsku nedostanou 200 tisíc korun na novou sekačku. Přitom je nezbytně potřeba na udržování minihřiště postaveného jednak svépomocí, jednak v rámci programu UEFA Grassroots, jenž podporoval stavbu fotbalových ploch umožňujících, aby se zapojilo co nejvíc dětí. „Zaspali jsme minimálně deset let a jedna generace fotbalistů je nenávratně pryč,“ vysvětluje nutnost takové investice předseda Lukáš Vaněk na klubovém webu. Podle něj právě oplocené minihřiště s umělým povrchem nabízí bezpečný prostor, kde děti a mládež mohou rozvíjet svůj talent. Vaněk připomíná slavného trenéra sira Alexe Fergusona, jenž vyzývá: „Naučte děti, jak rychle to jen půjde, etickému přístupu a chování ve sportu.“ Citát se stal heslem hoštického fotbalu.

Hledat v takových projektech korupční podtext dá práci. Ministerstvo v březnu rozdělilo na investice půl miliardy, z toho necelých dvě stě milionů šlo do fotbalu prostřednictvím jednadvaceti projektů. Je pravda, že kromě minipodpor jako ve Hvozdci, Malých Hošticích nebo třeba pro nohejbalisty z klubu Šacung Benešov dostaly dotaci také dva velké kluby. Sedmnáct a půl milionu na rekonstrukci strahovského hřiště bylo slíbeno bohaté Spartě a přes osm milionů na osvětlení měl inkasovat rovněž ligový Zlín. Další velké dotace už šly na okresy. Přes patnáct milionů dostaly ještě TJ Přeštice a Jiskra Domažlice jako příspěvek na obnovu tribun pro mistrovství Evropy sedmnáctiletých fotbalistek. Ministerské experty přesvědčili k sedmnáctimilionové dotaci ještě fotbalisté z Tišnova, kteří klidně mohli být vzorem slavného seriálu Okresní přebor. Pod vedením místní fotbalové legendy Karla Pohanky postoupili během dvou let z I. B třídy až do jihomoravského krajského přeboru. Teď nepotřebují jenom důstojný stánek pro krajskou soutěž, vedle toho chybí i tréninkové prostory pro mládež. „Přestane tak být ostudou, že fotbalový Tišnov má pouze jediné hřiště, a ještě navíc v dezolátním stavu,“ chválil chystanou investici místní bulletin Tišnoviny. Zásahem policistů v daleké Praze ovšem i Tišnovští o dotaci přišli. Přesto mohou také oni dosvědčit, že v žádném z podpořených projektů našlo o vyhazování peněz, jakého byla veřejnost svědky třeba při podpoře výstavby desítek luxusních hotelů typu Čapího hnízda nebo nových drůbežáren zaměstnávajících gastarbeitery z Východu.

Rozdělování sportovních investic na rok 2017 v některých ohledech připomíná slavné „porcování medvěda“ před rokem 2008. Poslanci měli při schvalování rozpočtu ve zvyku hlasovat o tom, jakým fotbalovým klubům státní rozpočet přispěje na trávník, kde se opraví koupaliště nebo střecha od kostela. Tehdy bylo snadné rozklíčovat snahu jednotlivých poslanců financovat stavbu ve svém městě či okolí. Porcování v řádu miliard také bylo oblíbeným terčem médií, i když obvykle šlo o prospěšné projekty. Proto ho tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek zakázal. Nikdy ovšem proti této praxi nezasahovala policie.

Prozrazený srdcař

Vyšetřovatelé případu Pelta přesto dokázali zobrazit rozdělování sportovních investic jako řádění mafiánů, kteří získali kontrolu nad půlmiliardovou dotací, a nebýt policejního zásahu, rozdělili ji svým známým a sami se na ní obohatili. S tímto obrazem se teď průběžně seznamuje veřejnost prostřednictvím médií, především přes Český rozhlas, v menší míře přes webové stránky Aktuálně.cz a Lidovky.cz. Aktivita vyšetřovatelů je obdivuhodná i z toho důvodu, že dotační program byl vyhlášen v říjnu, počátkem března oznámeny výsledky a za necelé dva měsíce už proběhla razie. Rychlý zásah umožnilo policistům mohutné nasazení odposlechů, které se staly zatím hlavní částí vyšetřovacích spisů. Právě interpretací odposlechů je veřejnost zásobována.

Vzniká paradoxní situace. Vyšetřovatelé oficiálně odmítají zveřejnit jakékoli informace k průběhu případu. „Nad rámec skutečností uvedených v doposud zveřejněných tiskových zprávách Vrchního státního zastupitelství v Praze nelze v současné době poskytovat žádné informace o probíhajícím vyšetřování,“ vysvětluje státní zástupce Ondřej Trčka na dotaz Týdeníku Echo. Odmítá také potvrdit, že informace z médií odpovídají danému stavu. Trčka dokonce požádal Český rozhlas a Aktuálně.cz, aby materiály k případu odstranily ze svých stránek, protože tak ovlivňují průběh řízení. Do úterka ovšem byly na příkaz státního zastupitelství staženy pouze některé zprávy publikované na stránkách Aktuálně.cz. Jejich hlavním obsahem ovšem nebyl obsah odposlechů, ale seznam padesáti projektů, které ministerská komise podpořila, což byl donedávna veřejně dostupný dokument. Veřejnost má tedy přes exemplární zdráhání justice k dispozici značné detaily, jejichž pravdivost či věrohodnost nemůže ověřit. Státní zástupci rozhodně vylučují, že za únik ze spisů mohou vyšetřovatelé. Spisy přece mají k dispozici také advokáti obviněných a další dotčené osoby. Těžko ovšem najít důvod, proč by cokoli publikovaly ministerstvo školství nebo fotbalová asociace. Obě instituce se navíc k případu očividně bojí jakkoli vyjadřovat. Proto lze zprávy o únicích číst jen s podmíněnou důvěrou.

Publikovaná detektivní hypotéza je nicméně dost odvážná. Fotbalový boss Pelta s náměstkyní Kratochvílovou udržovali intimní vztah. Schůzek v Peltově bytě využívali i k tomu, aby se domluvili, jak rozdělit investiční peníze na rok 2017. Boss prý přesvědčil Kratochvílovou, aby zmanipulovala výběrovou komisi, která pak podpořila jednadvacet převážně fotbalových projektů doporučených Peltou.

Celý text si můžete přečíst v Týdeníku Echo nebo na EchoPrime

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články