NOVÉ

Přípravy na cestu do Evropy: Syřani se v Jordánsku učí plavat

,

'PLAVAT SE UČÍ CELÉ RODINY'

Témata: , ,

Syrští uprchlíci v Jordánsku, kteří by se rádi dostali do Evropy, se začali ve zvýšené míře účastnit kurzů plavání. S odkazem na syrská opoziční média o tom informuje server International Business Times. Uprchlíci se tak zřejmě učí plavat, aby zvýšili svoje šance na přežití během plavby přes Středozemní moře.

Přestože březen nepatří přímo k měsícům, které jsou spojované s návštěvami akvaparků, v Jordánsku prý mají nával. „Přes zimu bazén obvykle zavíráme, ale vzhledem k tomu, že se na kurzy plavání zapsalo tolik lidí, z nichž většinu tvoří syrští uprchlíci, necháváme otevřeno,“ cítují IBT slova jednoho z provozovatelů bazénu, který se představil jako Šarif.

Kurzů se přitom podle něj účastní lidé napříč věkem i pohlavím. „Muže vyučujeme v jeden čas a ženy v jiný. Od té doby, co mám na starosti registraci účastníků kurzů, jsem si všiml, že se registrují i celé rodiny. Otci chodí se syny a matky s dcerami. Měli jsme tu i pár starších lidí,“ dodal Šarif.

O tom, co vede uprchlíky k účasti na kurzech plavání, média neinformují. Pouze jeden muž, jehož oslovil syrský opoziční server Madar al-Youm, uvedl, že chce zvýšit svoje šance na přežití během plánované plavby přes Středozemní moře do Evropy.

Je pravděpodobné, že podobnou motivaci mají i ostatní účastníci kurzů, protože v uplynulých měsících došlo k několika tragédiím, kdy se potopil přeplněný člun s uprchlíky a pasažéři se utopili.

Jak ale dokázal jeden uprchlík loni v prosinci, zdatnější plavci nemusejí do přeplněných člunů vůbec nastupovat. Syřan Amír Mehrt totiž moře mezi Tureckem a Řeckem přeplaval. Z Turecka do Řecka přeplaval. Trať dlouhou kolem 6,5 kilometru uplaval za 7 hodin. Podle posledních informací v současné době pobývá v azylovém centru ve Švédsku.

Čtěte také: Syrský uprchlík ušetřil za pašeráky i člun. Do Evropy přeplaval

Možná až 300 lidí se utopilo ve Středozemním moři

Přejít na diskusi