Mladíci ve Francii napadají dívky v šortkách. Úřady útočníky neidentifikují

VERBÁLNÍ I FYZICKÉ ÚTOKY

Mladíci ve Francii napadají dívky v šortkách. Úřady útočníky neidentifikujíNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Francií hýbe další kauza, která se týká ženského oblékání. Tentokrát však nejde o takzvané burkiny – tedy muslimské plavky zahalující celé tělo – ale o obyčejné šortky. V zemi totiž dochází k útokům na dívky, které se oblékají „nalehko“. Útoky bývají většinou verbální, místy však dojde i na násilí.

K poslednímu útoku došlo podle amerického deníku The Washington Post minulý týden na předměstí jihofrancouzského města Toulon. Podle místního prokurátora tam skupina asi 10 mladých mužů začala urážet dvojici žen, které si se svými rodinami vyrazily na nedělní projížďku na kole a na kolečkových bruslích. Mladíci o ženách říkali, že jsou to „kurvy“, přičemž odkazovali právě na jejich oblečení.

Když se manželé dvou napadených žen svých chotí zastali, vypukla bitka. Dva manželé sice měli na pomoc ještě jednoho kamaráda, který je doprovázel, záhy však podlehli přesile deseti mladíků – jeden po bitce skončil s několika zlomeninami v obličeji, druhý se zlomeným nosem, uvedl místní prokurátor pro agenturu AFP. Policii se následně podařilo zadržet dva útočníky ve věku 17 a 19 let, po ostatních pátrá.

Incident v zemi rozproudil debatu o oblékání žen na veřejnosti. Zdaleka se totiž nejedná o první incident, kdy byla žena napadena jen proto, že byla (podle něčího názoru) oblečena příliš spoře. V zemi se pro tuto debatu dokonce vžilo označení „šortková aféra“.

Americký deník The Washington Post podotýká, že v tuto chvíli není 100% jasné, kdo za útoky stojí – detaily jako etnický původ či náboženské vyznání útočníků nejsou totiž zveřejňovány.

Souvisí útoky s burkinami?

Někteří lidé ve Francii podle deníku nicméně spojují útoky s kauzou muslimských plavek, takzvaných burkin, jejichž nošení před časem zakázalo několik francouzských obcí. Ve Francii je od roku 2011 také zakázáno nosit na veřejnosti oděvy zahalující celý obličej, jako jsou muslimské burky a nikáby. Tento zákaz vyvolává nelibost u části francouzských muslimů.

„Otázka burkin, proliferace závojů (burek), útoky na ženy v šortkách a mlácení jejich partnerů stojí na stejné logice,“ napsala pro Le Figaro Céline Pina, autorka knihy o islámském extremismu. „Dělá to z ženského těla společenskou a politickou záležitost, lakmusový papírek, kterým se testuje vývoj prostupování ideologie společností,“ upřesnila.

K islámu se ve Francii hlásí zhruba 10 % obyvatel. Jedná se převážně o přistěhovalce a potomky přistěhovalců z bývalých francouzských kolonií. Kromě Arabů ze severní Afriky se jedná také o černochy (na rozdíl od Německa, kde většinu muslimů tvoří Turci). V rámci západní Evropy má Francie nejvyšší počet islámských věřících. Kritici často poukazují na špatnou integrovanost části francouzských muslimů, která v některých případech může vést k jejich radikalizaci.

Čtěte také: ‚Naši muslimové po útocích tančili‘. Belgie přiznává krach integrace

Tajná ‚Škola malých včelek‘ vychovávala ve Francii malé džihádisty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články