Naivní příběh o velkých investicích a obchodech s Číňany

Zeman a Tvrdík: vždy silnější ve slovech a emocích

Naivní příběh o velkých investicích a obchodech s ČíňanyTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Velká servilita, velká show, velká očekávání obřích miliardových investic. A nakonec skoro nic. Oficiální ohlášení týdny dopředu známého faktu, že čínská skupina CEFC nechce získat v bankovní skupině J&T Group původně plánovaných třicet, ale rovnou padesát procent, je tou jedinou skutečnou čínskou investicí, která byla oznámena. Na vstup Číňanů do J&T Group se přitom čeká už víc než rok a půl.

Od první velkolepé prezidentské cesty Miloše Zemana do Číny, která uvízla v paměti hlavně tím, jak se pan prezident na zpáteční cestě nalodil do soukromého letounu finančních skupin J&T a PPF. To bylo 28. října 2014. Pohled do všech možných statistik o obchodu a investicích ukazuje, že žádný velký boom čínských investic se nekonal. V těch statistikách se totiž natvrdo počítají peníze, které skutečně do České republiky přišly. Ne ty, o nichž na velkolepých tiskovkách mluvil Miloš Zeman nebo šéf Smíšené česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík.

Kdo zazpívá Merkelové?

Rok 2015 byl podle oficiálních statistik České národní banky na investice velmi slabý. Ze země spíš peníze odtékaly do ciziny, než přicházely. Na přímých zahraničních investicích sem přišlo 30 miliard korun. Za drtivou většinu těch investic jsou zodpovědní Němci. Ti tady v daném roce investovali 35 miliard korun. Ne, to není překlep. U přímých zahraničních investic se totiž počítá jak to, co investoři do země přivezou, tak to, co si odvezou – a těch odvozů bylo v tom roce skutečně hodně. Proto je skóre tak slabé.

Pro lepší představivost o skutečné síle čínských investic je reprezentativnější rok 2014. Tehdy tady zahraniční investoři utratili na přímých investicích 123 miliard korun. Z toho 80 miliard korun přivezli Němci. Jaroslav Tvrdík tvrdí, že tady Číňané od první Zemanovy cesty do Pekingu investovali kolem 10 miliard korun. To je ten nákup statusových symbolů, jako jsou historické budovy v Praze, fotbalová Slavia, pivovar Lobkowicz, podíl v nízkonákladové letecké společnosti Travel Service nebo ve vydavatelství Empresa s časopisem Týden a televizí Barrandov či mediální agentuře Médea. K tomu je třeba připočíst pořízení prvního podílu v J&T Group. Je to tedy osmkrát méně, než tady za rok bez jakéhokoliv veřejného zájmu utratí investoři němečtí.

Celý text čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články