Komu bude stát letos nadbíhat? Hlavně svým zaměstnancům a rodičům

Výhled na rok 2015

Komu bude stát letos nadbíhat? Hlavně svým zaměstnancům a rodičůmNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Konec poplatků u lékaře, zavedení nové sazby DPH nebo vyšší daňové slevy na děti. To jsou některé z chystaných změn, které od Nového roku potěší vaši peněženku. Polepší si hlavně rodiny s dětmi a pracující důchodci. Přidáno dostanou ale i zdravotníci, hasiči nebo policisté. Připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších úsporných novinek, které začnou platit od 1. ledna 2015.

Konec poplatků u lékaře a v lékárnách

Od Nového roku pacienti nebudou muset platit třicetikorunový regulační poplatek za vyšetření u lékaře nebo za recept v lékárně. Poplatky, které v roce 2008 zavedla vláda Mirka Topolánka, tak po sedmi letech končí. Zůstává pouze povinnost hradit 90 Kč za návštěvu na pohotovosti. Už na začátku roku 2014 pacienti přestali platit stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici, který zrušil Ústavní soud jako příliš vysoký.

Zrušení regulačních poplatků, které vychází z programového prohlášení vlády, prosadil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) i přes nesouhlas ministra financí Andreje Babiše (ANO). Babiš konec poplatků u lékaře již dříve označil za chybu. Výpadek příjmů se nemocnicím, lékařům i lékárníkům bude kompenzovat zvýšením plateb za státní pojištěnce a také úhradovou vyhláškou.

Druhá snížená sazba DPH

Od 1. ledna 2015 se zavádí nová sazba DPH. Kromě základní sazby 21 % a snížené 15 % začíná platit i druhá snížená sazba DPH, a to ve výši 10 %. Vztahovat se bude na nenahraditelnou dětskou výživu, léky, veterinární léčiva a knihy. Koalice původně plánovala pod tuto sazbu zařadit i dětské pleny, bylo by to ale v rozporu s pravidly EU. Pro pleny tak nadále platí základní sazba 21 %.

Vyšší slevy na děti

Od začátku roku se zvýší daňové zvýhodnění na druhé a další dítě ve společné domácnosti. Rodiče tak budou moci na druhé dítě uplatnit slevu 1 317 Kč, na třetí a další 1 417 Kč. Dosud byla sleva na dani na každé dítě 1 117 korun.

Rodičům se finančně uleví i díky zavedení tzv. školkovného. Mohou totiž uplatnit slevu na dani, když prokážou výdaje za umístění dítěte ve školce nebo předškolním zařízení. Za loňský rok tak rodiče mohou uplatnit až 8 500 korun, v roce 2015 pak až 9 200 korun. Daňová úleva ale neplatí na stravu dítěte či dopravu.

Porodné i na druhé dítě a pro více rodin

Na porodné bude mít od roku 2015 nárok více rodin. Limit pro přiznání této dávky se totiž zvýší z 2,4 násobku životního minima na 2,7 násobek. Porodné se nově bude vztahovat i na druhé dítě, půjde o 10 000 Kč. U prvního dítěte porodné činí 13 000 Kč.

Více zde: Co způsobí nová minimální mzda? Zde jsou odpovědi

Návrat slevy pro pracující důchodce

Od prvního ledna 2015 se vrací sleva na dani pro pracující důchodce, kterou jim podle rozhodnutí Ústavního soudu z minulého roku protiústavně vzala Nečasova vláda. Od Nového roku si tak mohou opět činit nárok na slevu 2070 korun měsíčně. Slevu mohou uplatnit zpětně za rok 2014 i 2013.

Současně budou od Nového roku důchody opět valorizovány podle 100 procent nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu nárůstu reálné mzdy. Důchodci si tak polepší v průměru o 200 Kč měsíčně.

Zvýšení platu státních zaměstnanců

Od prvního ledna stát opět zvýší platy svým zaměstnancům. Lékaři a ostatní zdravotníci si polepší o 5 procent. Hasiči a policisté o 1,5 procenta. Ti už přitom dostali v listopadu přidáno 3,5 procenta spolu s ostatními zaměstnanci veřejného sektoru. V prosinci si ústavní činitelé schválili také zvýšení svých vlastních platů, a to o 3 procenta.

Více zde: Zvyšování platů: u zdravotníků o 5 % až od ledna

Poslanci si zvýšili platy o 1700 korun, porostou jim i příští roky

Vyšší minimální mzda

O 700 korun měsíčně, na 9200 korun, stoupne od Nového roku minimální mzda v České republice. U hodinové mzdy stoupne minimum z 50,60 na 55 korun. 

Více zde: Co způsobí nová minimální mzda? Zde jsou odpovědi

Zvýšení limitu u přivýdělku

Pokud si ke svému hlavnímu pracovnímu poměru přivyděláváte samostatnou výdělečnou činností, určitě vás potěší, že se od Nového roku zvyšuje limit, do něhož se nemusí platit sociální pojištění. Z původních 62 261 korun se limit zvyšuje na 63 865 korun ročního hrubého zisku.

Sdílet:

Hlavní zprávy