Další útok: V Bavorsku se odpálil Syřan, zranil 12 lidí, sebe zabil

Odmítnutý azylant

Další útok: V Bavorsku se odpálil Syřan, zranil 12 lidí, sebe zabilAKTULIZUJEME 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Útočník, který v neděli večer v bavorském Ansbachu způsobil explozi a zranil dvanáct lidí, byl odmítnutý žadatel o azyl ze Sýrie a měl být deportován do Bulharska. Sám při útoku zahynul. Informoval o tom na tiskové konferenci bavorský ministr vnitra Joachim Hermann, podle něhož se pravděpodobně jednalo o islamistický sebevražedný čin. V telefonu 27letého Syřana se totiž našlo video, kde slibuje věrnost Islámskému státu. Hermann také potvrdil informace policie, že několik lidí bylo zraněno těžce. Jedná se už o čtvrtý útok v Německu během sedmi dnů.

ON LINE
15:50 V nově nalezeném videu útočník slibuje věrnost IS
Podle bavorského ministra vnitra Joachima Hermanna bylo nalezeno video, ve kterém útočník z Ansbachu hrozí v arabštině útokem. Podle Hermanna slíbil 27letý Syřan ve videu, které natočil na svůj mobilní telefon, věrnost vůdci Islámského státu, ministr tak čin označil za terorismus. IS se k útoku nepřihlásil. BBC cituje Hermanna, podle kterého našli policisté dva mobilní telefony a několik SIM karet.

15:35 Posílené hlídky na veřejných prostorech
Německý ministr vnitra Thomas de Maizière oznámil na tiskové konferenci, že kvůli nedávným útokům nechal nařídit posílení policejních hlídek na nádražích a letištích. „Náš stát je silný a zůstává silný. Bezpečností orgány udělají vše pro to, aby se situace již neopakovala,“ řekl de Maizière​​​​​​​​​​​​​​. Také upozorňoval, že Evropa potřebuje jednotnou databázi, kde by si příslušné orgány mohly vyměňovat informace o potenciálně nebezpečných uprchlících. Útok v bavorském Ansbachu zatím není podle něj možné spojit s teroristickou skupinou Islámský stát​​​​​​​​​​​​​​. Podle něj nelze vyloučit ani to, že šlo o čin psychicky labilní osoby, protože muž se v minulosti pokusil o sebevraždu.​​​​​​​​​​​​​​

12:10 Syřan měl být deportován do Bulharska
Útočníkovi hrozila deportace do Bulharska. Syřané, kterým je zamítnuta žádost o azyl, nemohou být vyhoštěni přímo do Sýrie kvůli situaci, která v zemi zmítané občanskou válkou panuje. Mluvčí německého ministerstva vnitra Tobias Plate uvedl, že v tuto chvíli nedokáže říci, proč k deportaci nedošlo. Muž dostal celkem dva příkazy k vyhoštění. Druhý mu byl doručen letos 13. července, předchozí příkaz byl vydán 22. prosince roku 2014. Podle mluvčího měl být muž deportován do Bulharska proto, že právě tam poprvé požádal o azyl.

12:00 Útočník se snažil zabít co nejvíc lidí
Útočník se podle Hermanna snažil napáchat co největší školy a zabít co nejvíc lidí, neboť do výbušniny přidal ostré kovové předměty.

10:40 Šéf sociálního úřadu: Útočník působil nenápadně a mile
Podle šéfa místního sociálního úřadu Reinholda Eschenbachera byl 27letý Syřan „nenápadný, milý a přátelský“. Citoval přitom své podřízené, kteří se s útočníkem dostali do osobního kontaktu. Eschenbacher to uvedl pro místní rozhlasovou stanici Bayerischer Rundfunk.

9:45 Česká policie bezpečnostní opatření zatím nezpřísní
Česká policie po výbuchu v Ansbachu nechystá zpřísnit současná bezpečnostní opatření. Z informací, které má k dispozici, nevyplývá, že by Česku hrozilo riziko. Policie bude dál hlídat místa, kde se schází víc lidí, uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Policie je podle něj připravena bezpečnostní opatření změnit, pokud to bude potřeba.

V Česku platí od 22. března první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Další zvýšení bezpečnostního stupně nepřinesly ani nedávné útoky v Turecku, Francii či Německu. V ulicích se však pohybuje víc policejních hlídek, které se zaměřují na letiště, nádraží či dějiště kulturních a sportovních akcí. „Tato opatření zůstávají v současné době nezměněna,“ doplnil Bocán.

9:30 Belgický premiér: je to zločin z nenávisti
Belgický premiér Charles Michel odsoudil útok v Ansbachu jako zločin z nenávisti. „Bude dlouho trvat, než se tyto rány zahojí,“ napsal na twitteru. „Vyzývám ale všechny, aby se proti takovým zločinům z nenávisti společně postavili.“

9:00 Hermann žádá změnu zákonů kvůli nasazení armády
Herrmann po sérii útoků, kterým v uplynulém týdnu Bavorsko čelilo, vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Poválečná německá ústava to neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země. Herrmann dosavadní omezení považuje za zastaralé. Při útocích, jako byl ten nedělní v Ansbachu či páteční v Mnichově, by přitom podle něj mohla armáda vypomáhat policii.

Zemský ministr vnitra rovněž žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky. „Musíme ostatním vyjasnit, že zákony této země se musí respektovat,“ řekl s tím, že kdo tak činit nebude, bude muset zemi opět opustit.

8:35 Útočníkovi chyběla na festival vstupenka
Syřan se podle svědeckých výpovědí nedostal na hudební festival Ansbach Open, neboť neměl vstupenku.

8:30 Napojení útočníka na islamisty je zatím čistou spekulací
„Zda měl napojení na islamisty, nebo ne, to je v tuto chvíli čistá spekulace,“ uvedla německá prokuratura. Dodala, že vyšetřovatelé se nyní zaměří na to, s kým útočník udržoval kontakty. Rovněž také budou zjišťovat, co Syřan před odchodem do Německa ve své vlasti dělal.

Bavorský ministr vnitra Joachim Hermann uvedl, že Syřanův záměr zabít co nejvíce lidí prozatím nebyl s konečnou platností prokázán, ačkoli tomu okolnosti nasvědčují. „Kriminální policie v příštích hodinách a dnech podnikne vše, aby vše zcela objasnila,“ řekl.

8:20 Policie hlídkuje před uprchlickým táborem
Policie hlídkuje před uprchlickým táborem v Ansbachu, kde měl 27letý útočník bydlet.

8:10 Podle ministra vnitra byl útok zřejmě dílem islamisty
Nedělní výbuch nálože v bavorském Ansbachu byl zřejmě islamistickým sebevražedným útokem, uvedl bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Zatím ale podle něj nebyly nalezeny důkazy, které by ukazovaly na útočníkovo napojení na teroristické hnutí Islámský stát (IS). „Můj osobní odhad, který bohužel považuji za velmi pravděpodobný, je, že toto byl skutečný islamistický sebevražedný útok,“ řekl v rozhovoru s agenturou DPA Herrmann.

Událost v Ansbachu není podle Herrmanna možné považovat za obyčejný pokus o sebevraždu, neboť Syřan přidal do batohu s výbušninou také mnoho ostrých kovových částí, jejich cílem je v okolí exploze napáchat co největší škody. „Proto musíme vycházet z toho, že toto nebyla jen obyčejná sebevražda, neboť chtěl zřejmě zabít co nejvíce lidí,“ řekl.

 

Podle Herrmanna sedmadvacetiletý muž přišel do Německa ze Sýrie před dvěma lety a požádal o azyl. Žádost mu byla před rokem zamítnuta, muž ale získal povolení k dočasnému pobytu i ubytování v Ansbachu. Důvod zamítnutí azylu Herrmann zatím neví, ale v následujících dnech ho úřad pro migraci objasní.

Podle Herrmanna (CSU) je potřeba přijmout přísná protiopatření. „Musím vidět, že kromě mnoha uprchlíků se špatnými osudy, přicházejí do naší země i lidé, kteří představují opravdové nebezpeční pro bezpečnost lidí v naší zemi,“ řekl bavorský ministr vnitra dnes agentuře DPA. „To nemůžeme akceptovat,“ dodal Herrmann.

Bavorský ministr vnitra též uvedl, že není jasné, zda muž chtěl spáchat jen sebevraždu, nebo zabít ostatní lidi. V minulosti byl prý léčen na psychiatrické klinice, dvakrát se již o sebevraždu pokusil.

Odmítnutého žadatele ze Sýrie, který se v neděli odpálil v bavorském Ansbachu, policie znala kvůli jeho kriminální minulosti, mimo jiné kvůli drogovým deliktům. Dnes to v rozhovoru s agenturou DPA prohlásil bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Zmíněný Syřan byl podle všeho považován za problematického. Herrmann totiž řekl, že policie se chováním tohoto člověka zabývala opakovaně. Další podrobnosti ale neuvedl.

Muž se snažil dostat na hudební festival, který se konal od pátku ve městě Ansbach, které leží asi 40 kilometrů od Norimberka. Dovnitř se mu nepodařilo dostat, protože neměl vstupenku. Kolem 22:00 SELČ pak odpálil výbušninu nedaleko vchodu v historickém centru města přímo před vinárnou Eugens Weinstube.

 

Svědek události Thomas Debinski pro Sky News uvedl, že mezi přítomnými v tom okamžiku nastala panika. Někteří se domnívali, že se jednalo o výbuch plynu. Až nově příchozí svědci jim řekli, že výbušnina byla umístěna v batohu.

Při útoku bylo zraněno dvanáct lidí, z toho tři vážně. Nikdo z nich však není v ohrožení života.

Podle policejního prezidenta Romana Fertingera bude nyní policie několik dní prohledávat místo činu, aby našla případné úlomky, které mohl pachatel do výbušného zařízení přidat. To by pak jasně ukazovalo na úmysl zabít co nejvíce lidí. Police také našla u pachatele mobilní telefon, který bude nyní součástí vyšetřování, uvedl Fertinger na tiskové konferenci.

Bavorský ministr vnitra také dnes agentuře DPA řekl, že za téměř devět let co je ve funkci, nezažil takový týden. Připomněl minulé pondělí, kdy napadl sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu ve vlaku nedaleko Würzburgu sekerou a nožem cestující a čtyři zranil. V pátek v Mnichově osmnáctiletý útočník německo-íránského původu u nákupního centra zastřelil devět lidí a pak sebe, dalších pětatřicet zranil.

Čtěte také: Syrský uprchlík zabil v Německu mačetou ženu, další lidi zranil

V neděli se kromě útoku v Ansbachu stalo neštěstí také v sousedním Bádensku-Württembersku, kde v Reutlingenu syrský žadatel o azyl na autobusovém nádraží zabil mačetou ženu a další dvě osoby zranil.

Čtěte také: Útočník z Mnichova si zbraň sehnal na internetu. Možná z Česka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články