Bitva o Aleppo je téměř u konce. Povstalci prohráli

Asad a Moskva ovládají město

Bitva o Aleppo je téměř u konce. Povstalci prohráliAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Bitva o syrské Aleppo se chýlí ke konci, povstalci se stáhli ze všech šesti důležitých čtvrtí, které dosud ovládali. Oznámil to v pondělí Ramí Abdar Rahmán, šéf exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle něj už rebelové ve druhém největším syrském městě kontrolují jen jedno malé území. Syrská státní televize tvrdí, že režimní síly se spojenci kontrolují již 99 procent města. Představitel povstalecké opozice Rijád Hidžáb v pondělí prohlásil, že pád Aleppa neoslabí odhodlání odpůrců syrského prezidenta Bašára Asada usilovat o jeho svržení.

„Povstalci se zcela zhroutili, bitva o Aleppo se blíží ke konci,“ uvedl Rahmán, jehož organizace sleduje dění v Sýrii z Británie prostřednictvím sítě informátorů. Rebelové se podle něj stáhli zejména z klíčové čtvrti Bustán al-Kasr, která leží jihozápadně od Starého Města a patří k nejvíce opevněným. Syrská státní televize dnes večer oznámila obsazení čtvrti armádou.

Generálporučík syrské armády Zaíd Sálih už předtím podle agentury Reuters novinářům v Aleppu řekl, že boje ve východní části města brzy skončí. „Rebelové nemají mnoho času. Mohou se buď vzdát, nebo zemřít,“ dodal.

Čtvrti ovládané povstalci v noci na dnešek čelily intenzivním náletům vládních letadel. Dobytí Aleppa by bylo pro Asada po téměř šesti letech bojů velkým vítězstvím.

Francouzský prezident François Hollande dnes znovu vyzval k otevření humanitárního koridoru ve městě, aby civilisté mohli opustit obležení. Papež František dnes v této souvislosti vyzval Asada k zajištění ochrany civilistů.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes obvinil Rusko z používání dvojího metru a ze lží s cílem podlomit úsilí o příměří v Aleppu. Podle něj Moskva na jednu stranu tvrdí, že vyjednává o příměří, ale na druhou stranu dál pokračuje v boji. Ayrault prohlásil, že ruským cílem je udržet Asada u moci.

Zástupce protiasadovské opozice Hidžáb dnes odmítl, že by i po pádu Aleppa hodlala opozice slevit ze svých požadavků. „Pokud si Asad a jeho spojenci myslí, že vojenský postup v některých oblastech bude znamenat, že budeme dělat ústupky, pak říkám, že se to nestane. Nebudeme dělat žádné ústupky,“ řekl podle agentury Reuters Hidžáb novinářům poté, co se sešel s Hollandem.

Hidžáb dodal, že opozice stále požaduje opravdový politický proces na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN, které předpokládají v Sýrii přechod k demokracii.

Hidžáb je hlavním koordinátorem opoziční vyjednávací komise (HNC), opoziční skupiny, která se účastnila mírových rozhovorů pod záštitou OSN v Ženevě. Jednání ale skončila bez výsledku.

Hidžáb se také vyjádřil k obnoveným bojům o Palmýru. O vojácích syrského režimu řekl, že se zachovali jako prchající krysy, když se ocitli tváří v tvář bojovníkům Islámského státu (IS).

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyjádřil podle agentury AP názor, že útok na Palmýru byl zorganizován koalicí vedenou USA s cílem odvrátit pozornost od situace v Aleppu , respektive proto, aby „bandité“ v Aleppu získali oddechový čas.

Ruské ministerstvo obrany podle ruské tiskové agentury RIA útok IS označilo za následek toho, že byly útoky proti Aleppa v nedávné době na několik týdnů přerušeny, což prý islamistům umožnilo přeskupit síly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle téže agentury zase tvrdil, že přeskupení sil IS vyvolala jednak ofenzíva USA a iráckých sil proti Mosulu, jednak zmírnění náletů na Rakku, syrskou baštu IS.

Čtěte také: Rusko a USA navrhují bezpečný odchod rebelů i civilistů z Aleppa

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články