Nemodlete se nám na fotbale, varují v Nice muslimy

modlí se v šatnách i na hřištích

Nemodlete se nám na fotbale, varují v Nice muslimyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zásadně oddělit činnost fotbalových klubů a náboženství požaduje vedení francouzského Nice. Místní muslimští fotbalisté se totiž v rozporu se současným prosazováním sekularismu uchylují k modlitbám na fotbalových hřištích a obecně v prostorách tamních sportovišť, s čímž nesouhlasí pravicový starosta města Christian Estrosi, píše The Local.

Vedení Nice již vydalo prohlášení, ve kterém hrozí, že podobné akce mohou vést až k omezení dotací fotbalovým klubům. Starosta Christian Estrosi totiž v této turisticky oblíbené jihofrancouzské destinaci požaduje dodržování sekularismu, neboli teorii striktního oddělení výkonu státní moci od náboženství.

Dohoda o sekularismu, kterou se zavázaly kromě jiného plnit i místní fotbalové týmy, byla podle francouzského The Local od října již desetkrát porušena. Nejčastěji se jedná o provinilce přímo z řad fotbalistů, kteří byli několikrát odpozorováni modlící se buď přímo během zápasu na hřišti, nebo v jeho těsné blízkosti, případně v šatnách a dalších prostorách.

„Zaznamenali jsme, že se lidé modlí v šatnách, na fotbalových hřištích a někdy prezentují i jiné nevhodné chování, jako například momenty, kdy hráči odmítnou podat ruku ženským delegátkám fotbalové federace. Byly i takové případy, kdy rozhodčí odmítli podat ruku hráčkám,“ cituje The Local prezidenta Francouzské fotbalové asociace Francouzské riviéry Erica Borghiniho. „Byli jsme tedy nuceni reagovat, protože takové chování je naprosto v rozporu s duchem francouzského republikánského sekularismu.“

Starosta chce zarazit budování mešity

Ve městě nyní starosta Estrosi kromě jiného usiluje o zastavení vybudování nové mešity financované přímo saúdskoarabským ministerstvem pro záležitosti islámu. Jedná se tak o další krok v této na muslimy četné komunitě právě proti islámu, i když se zástupci města opakovaně snaží upozornit, že sekularismus nesmí porušovat vyznavači ani jiných náboženství.

„Myslíme si, že sporty obecně a zvláště fotbal, nejoblíbenější a nejuniverzálnější sport, by se neměly míchat s náboženskými nebo politickými záležitostmi,“ pokračoval Borghini. „Na druhou stranu by se mělo jednat o symbol pospolitosti a chvíli, kdy odložíme veškeré rozdíly, které nás dělí. Nechci aby lidé přestali vyznávat náboženství, které chtějí, ale chci, aby to dělali v příslušných místech – v mešitách a kostelech a ne na fotbalovém hřišti nebo v kabinách.“

Mezi incidenty zaznamenané jihofrancouzskou fotbalovou asociací patřil třeba exces z 19. března, kdy chtělo několik hráčů provést modlitbu v šatnách rozhodčích. V dalších případech přerušovali muslimští fotbalisté trénink, aby se mohli poklonit Alláhovi.

„Nepřekvapí mě, když vidím, jak se někdo modlí během poločasu,“ cituje The Local jednoho z místních fotbalistů, kteří povětšinou proti modlitbám svých spoluhráčů nic nemají. „Pokud si hledí svého a nikoho tím neruší, tak mě to neobtěžuje.“

Čtěte také: Ze synagogy bude mešita. Největší ve Francii. ‚Židů je málo‘

Příští starosta Londýna: muslim, který se dělil o skládací lůžko

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články