Armáda chce koupit radary za 3,6 miliardy. Zájem má i výrobce Gripenů

MILIARDOVÁ ZAKÁZKA

Armáda chce koupit radary za 3,6 miliardy. Zájem má i výrobce GripenůNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministerstvo obrany požádalo vládu o souhlas s nákupem osmi 3D radiolokátorů v hodnotě 3,6 miliard pro českou armádu. O tendr se uchází celkem čtyři zahraniční společnosti. Mezi nimi je i výrobce Gripenů, švédská firma Saab, která dnes představila svou nabídku.

Zakázka 8 radarů by měla být realizována do konce listopadu 2021, již letos armáda plánuje uhradit prvních 500 milionů. Ministerstvo obrany plánuje spolupráci uzavřít na základě mezivládní dohody s vládou jiného státu. „Námi navrhované pořízení v režimu vláda-vláda je transparentní cestou k tomu, jak nahradit zastaralé sovětské radary z počátku 80. let nejmodernější technikou,“ komentoval tento způsob dohody ministr obrany Martin Stropnický.

Podmínkou zakázky zároveň je využití dosavadních armádních systému, jako jsou například podvozky kopřivnické Tatry. K vyhodnocení jednotlivých nabídek bude vládou ČR ustavena zvláštní hodnotící komise. Zakázka podle ministerstva obrany mimo osmi radiolokačních systémů zahrnuje zajištění komplexní logistické podpory na celou dobu životního cyklu (20 let od ukončení dodávek), vozidel, školení a výcviku.

Vláda rozhoduje mezi čtyřmi výrobci

Mimo švédského Saabu byla vedena jednání s britskou firmou BAE Systems, francouzským výrobcem Thales Raytheon Systems a Izraelskou společností Elta Systems, která nabízí radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí), jenž je součástí systému Iron Dome.

Radar Giraffe 4A má podle marketingového ředitele firmy Saab Vladimíra Ficence dosah až 350 kilometrů, malé cíle, tedy například rakety nebo dělostřelecké granáty, může sledovat asi do stokilometrové vzdálenosti. Dokáže vypočítat místo odpalu a dopadu palby protivníka a díky tomu varovat své jednotky a nastavit palbu. Radiolokátor je využitelný ve všech klimatických podmínkách a může vykonat až 60 otáček za sekundu, což je podle Ficence zásadní rozdíl od radaru nabízeného izraelskou společností.

Izraelci chtějí při dodání zakázky Česku spolupracovat s pardubickou firmou Retia, což může být jednou z podmínek zakázky. Ficenc uvedl, že Saab také vede jednání s nejmenovanou společností, zároveň plánuje přesunout dvacet procent celkové výroby do České republiky. Využití má být navázáno na současné armádní vybavení. Budoucí spolupráce by podle něj měla probíhat na dlouhodobější platformě nikoliv jen s důrazem na aktuální zakázku.

Společnost Saab uvedla, že radar Giraffe 4A zatím využívá jeden zákazník. Dobu dodání společnost odhaduje na 18 až 20 měsíců. Výhrady proti tomu, že systém zatím nebyl ozkoušen v opravdovém nasazení firma komentuje slovy, že stejný systém akorát ve starším modelu byl již nasazen v Mali, Afghánistánu či v Iráku.

Stejný výrobce jako Gripeny

Společnost Saab se dlouhodobě zaměřuje na vytváření technologií a výrobu v oblasti obranného průmyslu. Švédská společnost je v Česku spjata především se zakázkou pronájmu čtrnácti stíhacích letounů JAS-39 Gripen, kterou vláda v roce 2004 po vleklém jednání definitivně schválila. Smlouva byla vládou Bohuslava Sobotky v roce 2014 prodloužena až do roku 2027.

Švédská společnost Saab v dnešní době dodává své radiolokátory do více než 28 zemí světa mezi nimi jsou například Spojené státy, Velká Británie, Jižní Korea, Kanada, Polsko či Austrálie. Letouny nové generace MG Gripen dodává v současnosti například do Brazílie.

Čtěte více: Stav české armády v éře terorismu? Pravda je krutá

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články