Vláda zapřáhla koně za vůz. Švejnar má obavy

Vláda zapřáhla koně za vůz. Švejnar má obavy 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Ekonomika roste nečekaně rychlým tempem, připustila to i vláda, když ministerstvo financí v makroekonomickém výhledu oznámilo čtyřprocentní zvýšení ekonomického výkonu. Přesto stejná vláda finišuje v přípravě rozpočtu, který má růst podpořit. Připomíná to popleteného sedláka, o kterém říká přísloví, že zapřáhl koně za vůz.

Proč podporovat růst, který patří k nejrychlejším v Evropě i bez vládní intervence? Na takovou otázku existuje stručná odpověď. Vládu k růstovému tažení zavazují předchozí sliby. Volby vyhrála s tím, že změní dosavadní úspornou politiku a že mohutným zvýšením platů, důchodů a investic ekonomiku nastartuje. Zpočátku se zdálo, že jí všechno hraje do karet. Ekonomické oživení začalo půl roku před jejím nástupem, lidé záhy pocítili zlepšení situace a byli vděční nové vládě ještě dříve, než se seznámila se svou agendou. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš se k zásluhám za ekonomický růst explicitně přihlásili a vděčnost občanů se projevila v trvale příznivých volebních preferencích. Tím se vytvořilo očekávání, že neobvykle úspěšní politici mohou růst ještě urychlit. V tomto ohledu se staly statistické údaje o mezičtvrtletním růstu o 2,5 procenta na počátku roku nevítaným závazkem, který bude nutné v budoucnu přinejmenším potvrdit. Zřejmě jen s těžkým srdcem ministerstvo financí potvrdilo všeobecně sdílenou prognózu o čtyřprocentním vzestupu, a teď už vládě nezbývá, než v návrhu rozpočtu na rok 2016 představit nějaká důmyslná opatření, která udrží stejné tempo nadále.

Problém je, že žádné konkrétní nápady na podporu růstu nikdo v rozpočtu neviděl. Návrh obsahuje další zvýšení platů státních zaměstnanců a příslib vyšších investic. Jde tedy o program, který může pravicová opozice snadno shrnout pod pojem „nesmyslné rozhazování“, a taková kritika bude mít pravdu minimálně do té doby, než vláda na konkrétních projektech prokáže, že utracené peníze přinesou neocenitelný užitek. Jenže zvýšení úřednických platů bez tlaku na vyšší výkon povede jen k poklesu produktivity státního sektoru. Investice bez jasné vyhlídky, kdy se konečně dokončí aspoň jedna důležitá dálnice nebo kdy bude uveden do provozu aspoň jeden špičkový ústav na vývoj nových technologií, růstu neprospějí a budou pouze závazkem pro státní výdaje v příštích letech. Bohužel pro vládu se ukázalo, že nápady Miloše Zemana na velké investice do nových reaktorů v Temelíně nebo kanál Dunaj-Odra-Labe uskutečnit nejdou, a žádné jiné strategické projekty stále nejsou k dispozici. Podpora vysokorychlostního internetu nebo posílení přenosových sítí vysokého napětí? Tím se Sobotkův kabinet proslaví jen těžko.

Švejnar má obavy

Pozornost musí vzbuzovat obvyklá reakce politiků na dotaz, co velkého vláda chystá v příštím roce, když jako první obvykle jmenují zavedení online pokladen pro lepší kontrolu živnostníků a malých firem a když obdobnou odpověď nabízejí i strategické dokumenty, naposledy již zmíněný makroekonomický výhled z uplynulého týdne. O pokladnách EET si může člověk myslet cokoli, rozšíření daňových povinností ale žádnou zemi na světě k většímu růstu nepřivedlo.

Čtyři roky funkčního období vlády v demokratickém systému nejsou dost dlouhé k realizaci všech ministerských strategií, přesto stačí k tomu, aby prověřily schopnosti vládnoucí garnitury. Poznala to vláda Petra Nečase, která přišla s plánem zajistit lepší rozpočtovou kázní příliv zahraničních investic a ekonomický vzestup. Po úspěšném začátku ale příliš tvrdé úspory vyvolaly už v druhém a třetím roce funkčního období recesi, vzbudily silný odpor obyvatelstva a staly se důvodem kruté porážky vládních stran ve volbách roku 2013. Sobotkova vláda se rozhodla pro opačný přístup a větším utrácením hodlá oživit domácí spotřebu, která bude základem dalšího růstu. Pokud ovšem tento plán nevyjde, automatické oživení se po dlouhé recesi netransformuje v trvalejší růst a v dalších letech bude následovat jen chatrná prosperita, pak se na příliš dobré volební výsledky nemohou těšit ani politici současné vlády. „Odrážíme se od hlubokého dna a z tohoto důvodu mám obavy, jestli budeme schopni ekonomický růst udržet,“ varoval i ekonom Jan Švejnar, který ke kritikům současné vlády nepatří.

Kvalitním státním rozpočtem na rok 2016 mohou ministři neblahý vývoj vyloučit a stojí tak před důležitou zkouškou. Nebude to snadné, protože kůň zapřažený za vozem se příliš rychle rozběhnout nemůže.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit