NOVÉ

Amerického blogera zabili v Bangladéši sekáčkem

,

Bojoval proti fanatismu

Amerického blogera, který se hlásil k ateismu a byl známý svými příspěvky proti náboženskému fundamentalismu, zabili ve čtvrtek večer v bangladéšském hlavním městě Dháce neznámí útočníci. Informovala o tom dnes místní policie, podle níž vrazi použili sekáčky na maso. Americké ministerstvo zahraničí vraždu ostře odsoudilo jako odporný a zbabělý čin.

Avijit Roy, americký občan narozený v Bangladéši, byl napaden, když se s manželkou vraceli z knižního veletrhu na Dhácké univerzitě. Manželka byla při útoku těžce zraněna.

Zatím není jasné, kdo za útokem stojí, ale Royova rodina a přátelé uvedli, že muž se důrazně stavěl proti náboženským fanatikům a v minulosti už dostal výhrůžky smrtí. Žádná skupina se zatím k útoku nepřihlásila.

Nejde přitom o první podobný případ v Bangladéši – převážně muslimské zemi se zhruba 160 miliony obyvatel, jejíž zákony jsou sekulární. V roce 2013 zabili neznámí útočníci v Dháce jiného blogera, který se rovněž stavěl proti náboženským fanatikům. Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové „to není jen útok proti člověku“, ale také „útok proti hrdé tradici intelektuální a náboženské svobody“ v Bangladéši.

Přejít na diskusi