Nechceme lékaře zruinovat, jen vzdělávat, vzkazuje ministr Němeček

Plány ministra zdravotnictví

Nechceme lékaře zruinovat, jen vzdělávat, vzkazuje ministr NěmečekNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Nejde o systém nucených prací, ambulantní lékaři by do nemocnic docházeli třeba jen dvakrát do měsíce, říká k možnosti povinné praxe v rámci celoživotního vzdělání lékařů „v terénu“ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Doktoři se však bojí, že by během stáže přišli o peníze i pacienty. Pokud totiž za sebe neseženou náhradu, budou muset ordinace zavřít.

„Lékaři by neztratili kontakt s praxí v nemocnicích, s operacemi a nejnovějšími poznatky a nemocnice by získaly pohled zvenčí, můžeme říci z terénu. Bavíme se tady o dvou odpolednech v měsíci. Rozhodně návrh nechce nikoho zruinovat nebo připravit o pacienty. Jedná se o poměrně podnětný návrh,“ komentoval deníku ECHO24.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

„Mám kolem sebe řadu lékařů, kteří naopak možnost praxí v nemocnicích vítají a neumí si svojí ambulantní práci bez těchto zkušeností představit. K omezení dostupnosti ambulantní péče rozhodně nedojde. Ten návrh vychází z dlouhodobých diskusí s lékařskou odbornou veřejností a zahraničních zkušeností. Jsem určitě připraven o něm diskutovat,“ doplnil šéf resortu Němeček.

Ačkoli obavy soukromých lékařů podle ministra Němečka nejsou na místě, návrh zatím žádný údaj o tom, jak dlouho by stáž měla trvat, neobsahuje. Není také jasné, co bude s jejich praxí nebo zda za výpomoc dostanou zaplaceno. O nástupu ambulantních lékařů do nemocnic rozhodne kraj, délku stáže má pak určit ministerstvo. Podle odborníků by to však mělo být jasně vymezeno.

„Musí to být úzce limitované a definované. Docházet do nemocnic by mohli třeba pět až deset dní ročně nebo to splnit formou konzultací. Nemohou platit titulky typu ‚otroci v nemocnicích‘. Myslím, že to pomůže pacientům. Hlavně těm, jejichž nemoc se v některé fázi léčí ambulantně, někdy v nemocnici,“ řekl deníku Echo24.cz rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

S povinnou praxí v nemocnicích počítá pozměňovací návrh poslance za ANO Davida Kasala k novele zákona o vzdělávání lékařů. Podle něho by to mohlo zlepšit péči o pacienty v nemocnicích i komunikaci mezi ambulantními a nemocničními doktory. Sněmovna se novelou zákona bude zabývat v polovině září. Poslanci z výboru pro zdravotnictví k němu zasednou však už tuto středu. Diskutovat budou o komplexním pozměňovacím návrhu k novele zákona.

Budou mladí lékaři vracet příspěvky od státu?

Ten mimo jiné vrací do hry i povinnost pro tzv. rezidenty (absolventy lékařských oborů, kteří se státní podporou nastupují na šestiletou praxi v nemocnicích), kteří by se po atestaci museli zavázat v jedné z tuzemských nemocnic na dalších pět let. Pokud to odmítnou, museli by vrátit příspěvek od státu, který jejich praxi zadotoval. Podle odhadů jde zhruba o milion korun.

Návrh prý vyplynul z diskuze v pracovní skupině k zákonu. Nelíbí se medikům, odborníkům ani některým lékařům. Má však i své zastánce. „Pokud do někoho zaměstnavatel zainvestuje, a to platí obecně ve všech oborech, zaměstnanec by měl vloženou investici splatit. Ať už praxí, nebo finančními prostředky,“ míní například rektor Tomáš Zima.

Podle něho však návrh už není aktuální. „Byl to návrh, který zazněl v pracovní skupině k zákonu. V červnu jsme o něm diskutovali, ale byl odmítnut a nebude tak v žádném pozměňovacím návrhu,“ uvedl dále. Podle místopředsedy zdravotnického výboru Bohuslava Svobody (ODS) jde však o jednu z variant, o které se budou poslanci ještě bavit.

Dlouhodobě pětiletý závazek po atestaci kritizuje Česká lékařská komora v čele Milanem Kubkem, podle kterého jde o způsob, jak vyhnat mladé lékaře z Česka hned po škole. Ministr zdravotnický Svatopluk Němeček se již dříve od návrhu distancoval s tím, že pouze poskytl „administrativní podporu tak, aby návrh měl korektní legislativní podobu“.

Podle ministerstva zdravotnictví to s množstvím lékařů v nemocnicích není natolik kritické. „Máme samozřejmě v republice lokality, kde se dlouhodobě nedaří získávat ambulantní lékaře, ale celkové počty lékařů jsou v této chvíli dostatečné. Horší situace je u zdravotních sester, kde skutečně k odchodům do jiných profesí a do zahraničí dochází,“ uvedl dále ministr Němeček. Resort proto navrhuje zmírnění požadavků na vzdělání zdravotních sester a plánuje každoročně navyšovat platy o deset procent.

Čtěte také: Němeček přitvrdil. Do nemocnic chce nahnat i soukromé lékaře

Zdravotnictví jako armáda. Němeček žádá přísnost

Němeček našel způsob, jak vyhnat mladé lékaře z Česka, tvrdí doktoři

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články