Tenisoví rozhodčí manipulovali skóre a šli na ruku sázkařské mafii

Korupční skandál v bílém sportu

Tenisoví rozhodčí manipulovali skóre a šli na ruku sázkařské mafiiNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ústřední světové tenisové organizace se dohodly na zřízení speciální přezkoumací komise, která se bude zabývat podezřením z korupce a ovlivňování zápasů. Prošetřování nedávno odhalených případů korupce v tenisu zabere nové Nezávislé revizní komisi (Independent Review Panel, IRP) minimálně rok. V souvislosti s tím zveřejnil britský The Guardian informaci, že již loni byli potrestáni dva umpiroví rozhodčí za manipulování skóre a spolupráci se sázkařskou mafií. Jeden z nich byl od tenisu distancován doživotně.

K vytvoření tohoto nezávislého vyšetřovacího orgánu se silným mandátem dohnala tenisové orgány aféra s údajným ovlivňováním zápasů, kterou odstartovala reportáž BBC a BuzzFeed News. Podle médií totiž Oddělení pro bezúhonnost tenisu (Tennis Integrity Unit, TIU) selhalo v minimálně 16 případech tenistů, u kterých se dostatečně nezabývalo opakovanými varovnými signály, že „prodávají“ své zápasy.

Potrestaní rozhodčí

V souvislosti s aférou korupce v tenisu došlo k odhalení, že již loni byli potrestaní dva mezinárodní rozhodčí. Doživotní zákaz působení v tenisu dostal v únoru Kirill Parfenov z Kazachstánu, jenž kontaktoval přes Facebook jiného rozhodčího ve snaze zmanipulovat skóre zápasu. Chorvat Denis Pitner byl pak v srpnu suspendován na 12 měsíců za to, že během turnaje posílal jednomu kouči informace o hráči, a za to, že se pravidelně připojoval k účtu, z něhož se sázelo na tenisové zápasy. Čtyři další rozhodčí jsou aktuálně vyšetřování.

Tenisová federace suspendaci obou mužů v reakci na odhalení The Guardianu potvrdila. Federace se ale odvolává na to, že podle dřívějších regulí neměla povinnost odtajňovat jména potrestaných rozhodčích.

V roce 2012 podepsala tenisová federace lukrativní pětiletou smlouvu v hodnotě 70 milionů dolarů se společností Sportradar k distribuci live score z menších turnajů po celém světě. Podle podmínek smlouvy jsou rozhodčí povinni, aby okamžitě aktualizovali výsledky po každém odehraném bodu, pomocí oficiálních tabletů IBM. Tyto výsledky se přenášejí po celém světě na stránkách s aktuálními výsledky a majitelů sázkových kanceláří, a umožňují jim pozdější aktualizaci částky při průběhu zápas.

Rozhodčí údajně záměrně zpožďovali aktualizace výsledků po dobu až 60 vteřin, což umožňovalo sázkařům vsázet, třebaže věděli, co se poté stane. V některých případech údajně rozhodčí psali sázkařům přímo před aktualizací.

Tyto praktiky byly odhaleny na nejnižších profesionálních turnajích kategorie ITF Futures ve východní Evropě. Zápasy z těchto turnajů totiž nejsou televizí přenášeny do světa a zdejší dobrovolní rozhodčí jsou náchylnější k braní úplatků.

Čtěte také: Manipulace v tenisu na nejvyšší úrovni, ATP prý nezakročila

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články