Boj o kouření začíná. Ministr chce plošný zákaz v hospodách

Boj o hospody

Boj o kouření začíná. Ministr chce plošný zákaz v hospodáchNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Úplný zákaz kouření v restauracích a barech, jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo, zákaz prodeje cigaret a alkoholu v automatech i ručení za mladistvé. Poslanci chtějí po dlouhých měsících čekání v úterý konečně začít s projednáváním protikuřácké novely. A očekává se tuhý boj. Mimo jiné o elektronické cigarety nebo kuřácké hospody v malých obcích. Kdy (a jestli vůbec) ale poslanci jednu z priorit ministra zdravotnictví schválí, zatím nechce nikdo odhadovat.

Snahy zakázat kouření v restauracích se v Česku objevují opakovaně. V tomto volebním období s nimi jako první přišli poslanci hnutí ANO. Už loni v létě předložili návrh, který přidáním jedné věty do zákona plošně zakazoval kouření v restauracích i barech.

„Návrh jednoduše řečeno znamená konec kouření ve všech restauracích, barech, všude kde se prodávají potraviny. A potravina znamená jednak pokrm, ale i nápoj,“ vysvětloval tehdy poslanec Radek Vondráček. Zákaz podle něj mohl platit už od začátku letošního roku. Vondráček ale brzy poznal, že to tak jednoduché nebude.

Koalice se totiž na přání ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) rozhodla počkat na mnohem širší novelu, která měla kromě kouření řešit například i podávání alkoholu. Platit měla od ledna 2016, ovšem místo toho čekala půl roku na to, aby se jí poslanci vůbec začali věnovat.

Sněmovna má diskuzi kolem zákazu kouření začít v úterý odpoledne. Vůbec ale není jasné, zda návrh do konce roku projde alespoň prvním čtením. Je totiž dost přísný a očekávají se k němu tak dlouhé debaty.

Voda levnější než pivo?

A jaké jsou tedy nejzásadnější novinky návrhu z dílny ministra zdravotnictví? V Česku by měl platit úplný zákaz kouření cigaret v restauracích, barech, na koncertech, tanečních zábavách, v kinech či divadlech. Stejné omezení jako pro tabákové výrobky by přitom mělo platit i pro elektronické cigarety nebo bylinné výrobky ke kouření. Pokuta za kouření v restauraci by byla pět tisíc korun, provozovatel by mohl zaplatit až 50 tisíc.

Návrh také počítá s tím, že na nápojových lístcích bude muset být jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. To by ale provozovatelé mohli snadno obcházet například zpoplatněním vody z kohoutku.

Čtěte také: Levnější nealko než pivo? ‚Tak se lidem prodá kohoutková‘

Upravit se má také prodej tabákových výrobků a alkoholu na internetu a zakázat prodej cigaret a alkoholu v automatech.

Jednou z nejkontroverznějších novinek je, že by provozovatel podniku ručil za to, že u něj není žádný podnapilý mladistvý. Kdyby se například na diskotéce objevily opilé děti, mohl by být podnik okamžitě na dva dny zavřen. Hostinští se proti tomu bouří – nejsou totiž prý schopni zajistit, že mladistvému nekoupí alkohol třeba jeho starší známý.

Lékaři: Zakažte konečně kouření v restauracích

Diskuze k návrhu bude ve sněmovně výživná. A zatímco někde je ministr zdravotnictví připravený ustoupit (například u úplného zákazu elektronických cigaret v restauracích), jinde zůstává neoblomný. To se týká třeba toho, aby se i nadále smělo kouřit v hospodách v malých obcích, kde by provozovatelé mohli přijít o většinu hostů. Ministr Němeček takovou výjimku pokládá za nelogickou.

Jen krátce před startem debaty o zákazu kouření v restauracích poslancům odeslali otevřený dopis lékaři. Šéfové lékařské i lékárnické komory, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku i Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním vyzvali poslance, ať kouření v restauracích konečně zakáží.

„Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje,“ píše se v dopise.

Čtěte také: Kafe a cigára... Bejvávalo, vláda schválila úplný zákaz

Absence ochrany před kouřením podle podepsaných lékařů vystavuje toxickým látkám desetitisíce zaměstnanců v pohostinství a miliony hostů včetně dětí.

Už dnes je jisté, že zákon nezačne platit v původním termínu, tedy od ledna příštího roku. Jasno ale není v tom, zda vůbec někdy bude přijat. Ve sněmovně také může po dlouhých diskuzích zůstat zaparkovaný až do konce volebního období.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články