Boj proti islamistům má svého Supermana – ‚Anděla smrti‘

Portrét bojovníka

Boj proti islamistům má svého Supermana – ‚Anděla smrti‘NOVÉ
"Anděl smrti" Foto: FOTO: printscreen z youtube.com/Tsar Samuil
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Je plešatý, má úctyhodný plnovous a nepřestává se usmívat. Ohání se sekerou, mečem nebo kulometem a jeho videa z oblasti bojů jsou hitem sociálních sítí. Šiítský milicionář s přezdívkou Anděl smrti se stal symbolem boje proti Islámskému státu.

Na své facebookové stránce má přes 300 tisíc fanoušků, většina z nich jsou Iráčané. Nejen pro ně představuje určitou naději během tvrdých bojů u města Tikrít. Jako šiítský milicionář zde stojí po boku pravidelných vládních jednotek irácké armády proti radikálům z hnutí Islámský stát. 

Čtěte také: Irácká armáda obklíčila Tikrít. Bojuje o něj s islamisty

Jeho pravé jméno by podle agentury AFP mělo znít Ayyub Faleh al-Rubaie. Sám o sobě říká, že s válčením už má nějaké zkušenosti. V minulosti bojoval například v řadách Mahdího armády, což byla šiítská polovojenská organizace, která se během irácké války postavila armádě Spojených států. Na začátku občanské války v Sýrii pak bojoval proti rebelům, kteří chtěli sesadit prezidenta Assada.

Během popisu boje proti islamistům se Rubaie zmínil i o svém osobním životě. Agentuře AFP řekl, že je otcem pěti dětí. „Můžete mě vidět, jak vedu děti do školy a jsem mírumilovný. Ale jim (IS) ukazuji svou druhou tvář,“ řekl. Televizní stanice Al-Alam, kterou provozuje Íránská vláda, uvedla, že Rubaie dříve vyučoval tělocvik na univerzitě v Iráku. Al-Alam podle BBC dále uvedla, že ovládá taekwondo a je i dobrý střelec. 

Je to pravděpodobně právě kontrast mezi jeho osobní stránkou starostlivého otce a ‚profesní‘ stránkou statečného bojovníka, co na něm lidem připadá zajímavé. Nutno podotknout, že kvůli situaci v místě konfliktu byl Rubaie při jednání s médii velice obezřetný a při popisu svého osobního života nezabíhal do přílišných podrobností. I proto je těžké získané informace nezávisle ověřit. 

Na twitterovém účtu Iraq Live Update (ILU), který publikuje fotky a videa z regionu, se objevila fotka, kde Rubaie sedí s iráckým ministrem dopravy. Ten mu měl poděkovat za jeho oběti pro Irák a „všechny Iráčany“. Verze ILU ovšem popírá tvrzení, že by „Anděl smrti“ byl dříve učitelem na univerzitě. Stanici BBC řekli, že podle jejich informací jde o zkušeného příslušníka zvláštních jednotek. 

Ať už je minulost Abu Azraela jakákoli, jeho příběh zůstává zajímavý i tak. Umožňuje totiž nahlédnout do zákulisí fungování Íránské propagandy. Jedna ze stránek na Facebooku, která „Anděla“ nejvíce propaguje, totiž patří speciálním jednotkám íránských revolučních gard.  Je tedy možné, že fenomén „Anděla smrti“ byl vytvořen uměle.

„Sledoval jsem šiítské milice na Facebooku a jiných sociálních sítích několik let a tohle přesně pasuje na model organizované kampaně. Měl své profily a stránky na Facebooku nejdříve koncem roku 2014… podařilo se jim docela dobře vytvořit osobnost,“ vyjádřil své pochybnosti o autenticitě Abu Azraela Phillip Smyth, expert na šiítské milice z univerzity v Marylandu. 

Skeptické hlasy se ozývají i v otázce samotného působení šiítských milic v Tikrítu. Oblast Tikrítu – mimo jiné rodiště Saddáma Husajna – je tradičně osídlena sunnity. Panují obavy, že organizované působení šiítů by mohlo nestabilní situaci v regionu zhoršit ještě víc. „Anděl smrti“ v každém případě zůstává nadějí pro statisíce Iráčanů a Íránců. 

Čtěte také: Islámský stát: Chceme Paříž i Řím. Pak odpálíme Big Ben

Po válce s Islámským státem volá už i Vatikán

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články