VIDEO: Turista natočil výbuch sopky

VIDEO

Australskému turistovi Philu McNamarovi se během plavby kolem sopky Tavurvur v Papui-Nové Guineji podařilo zaznamenat její erupci. K té došlo v pátek 29. srpna. 

„Dávejte pozor na ránu, teď to přijde,“ říká někdo na záznamu výbuchu. Z vulkánu se nejdříve začne valit kouř a poté následuje rána. Erupce dosáhla podle www.news.com.au výšky přibližně 15 km. Mohla by kvůli ní být tedy i přerušena letecká doprava nad oblastí.

Tavurvur je aktivní sopka poblíž města Rabaul ve státě Papua-Nová Guinea. Jedná se vlastně o vedlejší sopouch stratovulkánu Rabaul. V historii byla sopka aktivní mnohokrát, naposledy v roce 2013.

Zvláště k ničivému výbuchu došlo v roce 1994, kdy bylo město Rabaul z velké části zdevastováno. 

Fotografie aktivního vulkánu během několika hodin zaplnily Twitter.

Sopka Tavurvur není jediná, která v posledních dnech vykazuje aktivitu.

V jihoamerickém Ekvádoru se v pondělí probudil k životu vulkán Tungurahua. Na konci srpna začala být aktivní také sopka Bárdarbunga na Islandu. Uniká z ní láva, ale erupce jsou prozatím malé.

Její aktivita je nicméně pozorně sledována. V roce 2010 totiž erupce islandského vulkánu Eyjafjallajökull výrazně zkomplikovala leteckou dopravu. Kvůli sopečnému prachu musel být na několik dní uzavřen vzdušný prostor téměř v celé Evropě. 

Na začátku srpna začala chrlit lávu také italská sopka Stromboli. Na vulkánu se otevřel nový kráter, z nějž vytéká láva volně do moře

Čtěte také: Italská sopka Stromboli se probudila k životu, chrlí lávu

Přejít na diskusi