Odmítáte kvóty na uprchlíky? Zaplatíte miliardy, plánuje EU

Uprchlické kvóty

Odmítáte kvóty na uprchlíky? Zaplatíte miliardy, plánuje EUNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropské státy, které odmítnou přijmout uprchlíky budou muset zaplatit až 250 tisíc euro (6,7 milionů korun) za každého z nich, plánuje Evropská komise. Mohou se tím vykoupit z povinnosti je přijmout. Pokud by Česko nedodrželo kvóty, podle kterých by mělo přijmout přes 1691 žadatelů o azyl, stálo by to státní rozpočet více než 11 miliard korun. Eurokomisaři chtějí navrhnout úpravu tzv. Dublinské úmluvy, podle které se řídí evropská azylová politika, a dodatek o pokutě je zřejmě nejdiskutabilnější novinkou. Informoval o tom list The Financial Times.

Některé státy včetně České republiky, kterým se nelíbí kvóty, podle kterých si Evropa rozděluje uprchlíky, mohou nově čelit sankcím. Necelých sedm milionů korun by musely země zaplatit za každého odmítnutého uprchlíka. Evropská komise chce tímto způsobem donutit členské státy k větší solidárnosti. O návrhu budou ještě členské země a Evropský parlament jednat.

Přestože v posledních týdnech klesl příliv nových migrantů do Řecka, i kvůli dohodě s Tureckem, zůstávají stále v Evropě miliony čekatelů na azyl. Politici se však nedokáží dohodnout na jednotném postupu, jak si je rozdělit.

Evropská komise se tak rozhodla učinit další krok sama. Aby země jako Řecko příště nemusely nést tolik zodpovědnosti, komisaři se snaží směrovat jednání k zavedení systému automatického přerozdělování uprchlíků. Chtějí tak ulehčit zemím jako je Řecko, které je podle stávající tzv. Dublinské úmluvy povinno řešit žádosti o azyl, protože je vstupní zemí. Nový dodatek o pokutách je tak významným krokem k dosažení tohoto systému.

Úprava dublinského systému má zachovat pravidla o první zemi vstupu, ovšem s doplněním o mechanismus distribuce žadatelů o azyl v případě krize, tedy pokud do jedné členské země přijde neúměrně vysoký počet žadatelů.

Podle Financial Times se výše pokuty možná bude ještě na středečním setkání eurokomisařů měnit. „Výše příspěvku se může změnit, ale cíl je takový, aby se jednalo především o sankci,“ řekl jeden z diplomatů, který návrh viděl. Částka, kterou budou muset státy zaplatit, tak nejspíš zůstanou ve výši několika stovek tisíc euro.

Státní rozpočty Polska, Maďarska nebo České republiky by to stálo miliardy korun, pokud by nezměnily názor. Právě jejich odmítavý postoj přispěl k selhání navržených kvót. Evropská komise tak možná bude mít na tyto státy novu páku, jak je přinutit k dodržení dohod. Podle Financial Times bylo rozděleno pouhé jedno procento migrantů od té doby, co byly kvóty přijaty.

Pokud by vyplacení bylo možné již například loni v prosinci, kdy unijní ministři vnitra přes nesouhlas Maďarska, Česka, Slovenska a Rumunska rozhodli o povinném přerozdělení 120 tisíc uprchlíků, tak by to Česko s tehdy stanovenou kvótou 1691 uprchlíků vyšlo při zmíněné částce přes 11,4 miliardy korun.

Zdroje obeznámené se záměrem komise uvádí, že každá země by měla znát svou „kvótu“, tedy procentuální podíl z celkového počtu žadatelů o azyl v unii, který má být schopna bez potíží zvládnout. Číslo bude zřejmě záviset na výkonu její ekonomiky a počtu obyvatel. Podle některých zdrojů by například pro ČR tento údaj představoval 1,8 procenta celkového počtu žadatelů o azyl v EU.

Čtěte také: Kvóty přerozdělily jen 500 běženců. I tak se jich držte, žádá EU

Jednoznačné NE, řekl Zeman na uprchlické kvóty. A jednal s Chovancem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články