Za pušku tisíce dolarů. Kurdové prodali zbraně, které dostali od Němců

Finance na cestu do Evropy

Za pušku tisíce dolarů. Kurdové prodali zbraně, které dostali od NěmcůNOVÉ
Německá puška G3 v iráckém Kurdistánu. Foto: Reprofoto: www.tagesschau.de
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Německé ministerstvo obrany dodalo v posledních měsících několik tisíc ručních zbraní kurdským pešmergům. Ti je ale v nejednom případě prodali na černém trhu a vydělali tisíce dolarů. Někteří za vydělané peníze odjeli do Evropy. Vyplývá to ze zjištění německých televizních stanic NDR a WDR. Kurdové totiž často nemají na výběr – kvůli neustálým bojům a nízkým cenám ropy nemají za co žít.

Německá armáda darovala kurdským milicionářům, kteří bojují proti radikálům z Islámského státu, celkem několik tisíc zbraní a zásoby munice. Proti zasílání zbraní se ale v zemi od začátku zvedají kritické hlasy, které upozorňují, že úřady si nemohou být jisty tím, kde darované zbraně skončí a za jakým účelem je příjemci využijí. Bylo to totiž poprvé, co se německé úřady rozhodly dodat zbraně do krizových oblastí.

A jak se nyní ukazuje, tato kritika byla oprávněná. Reportéři veřejnoprávních stanic NDR a WDR totiž v iráckém Erbílu na místním trhu se zbraněmi našli kromě kalašnikovů i útočné pušky G36. Na puškách byl kromě výrobního čísla značky Heckler & Koch, která je vyrábí, i akronym „BW“, který dokazuje, že se jedná o zbraň německé armády (Bundeswehru), kterou spolková republika dodala kurdským milicionářům. Video, kde jsou zbraně zachycné, můžete zhlédnout zde. Německé zbraně pak televizní reportéři objevili i v iráckém městě Sulajmáníja.

Ceny, které si obchodníci účtovali, se lišily podle typu zbraně. Například za pistoli P1 překupníci chtěli 1200 dolarů (zhruba 30 tisíc korun). Starší německé pušky G3 z 50. let pak překupníci prodávali za částky v rozmezí od 1450 do 1800 dolarů (36–45 tisíc korun). Za moderní útočnou pušku G36, která v současné době představuje základní zbraň pěšáka Bundeswehru, si ale v některých případech účtovali až 5000 dolarů (125 tisíc korun). V poslední době ale ceny kvůli velké nabídce klesly a puška G36 nyní jde sehnat i za méně než 3000 dolarů (zhruba 75 tisíc korun).

Němečtí novináři v této souvislosti oslovili iráckého Kurda, který se z bezpečnostních důvodů představil pod pseudonymem Mustafa S. Mustafa strávil 30 let života jako příslušník kurdské milice, přičemž v posledních měsících byl dvakrát raněn při boji s radikály IS. Před čtyřmi měsíci se ale Mustafa rozhodl z válkou stižené oblasti uprchnout. Prodal proto svůj kalašnikov, ze který prý obdržel 1800 dolarů (zhruba 45 tisíc korun) a za vydělané peníze odjel i s rodinou do Německa, kde nyní s manželkou a šesti dětmi pobývá v azylovém centru.

Zbraně financují Kurdům cestu do Evropy

Mustafa v rozhovoru pro stanice NDR a WDR uvedl, že ví o další stovce kurdských milicionářů, kteří prodali svoji zbraň na černém trhu a z oblasti bojů utekli. Mustafa upozorňuje, že Kurdové se boji nevyhýbají, ale v poslední době nemají na vybranou – kvůli neustálým střetům s islamisty a klesajícím cenám ropy dochází kurdskému vedení peníze, a milicionáři tak v mnoha případech nemají za co žít. On sám prý před útěkem nedostával pět měsíců žádný žold a neměl kde sehnat peníze na nájem a na léky pro svoji nemocnou dceru.

Na základě těchto zkušeností v Německu ještě více zesílily kritické hlasy, které před dodávkami zbraní varují. „Dodávky zbraní jsou podporou pro pešmergy, aby si mohli zaplatit cestu do Evropy,“ uvedl expert na zbraně a politik levicové strany Die Linke Jan van Aken. Vyzval proto německou vládu, aby už žádné zbraně kurdským pešmergům nedodávala.

Spolková vláda ale kritiku odmítá a uvádí, že chyba je na straně Kurdů. Němci totiž Kurdům zbraně dodali výměnou za příslib, že budou využity v souladu s mezinárodním právem. Vláda ale upozornila, že nové poznatky o německých zbraních prověří a možná přehodnotí svůj postup v dodávkách zbraní.

Čtěte také: Vyhání Araby a ničí jejich vesnice. Amnesty viní Kurdy ze zločinů

Češi zadrželi ‚pomahače teroristů‘. Kurda, co rozdával letáky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články