Krach žalobců v kabelkové kauze Jany Nagyové? Ištvan mlčí

DALŠÍ FIASKO ŽALOBCŮ?

Krach žalobců v kabelkové kauze Jany Nagyové? Ištvan mlčíNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Nejvyšší správní soud (NSS) dost možná přichystal průlom v jedné z větví kauzy Nagyová. Rozhodl totiž, že penále vyměřené za neplacení daní je samo o sobě trestem. To by se podle advokáta Ondřeje Lichnovského mohlo vztahovat i na případ někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nečasové (dříve Nagyové), kterou policie viní z krácení daně za luxusní kabelky a šperky. Státní zástupce Ivo Ištvan nechce komentovat, zda rozhodnutí soudu povede k zastavení trestního řízení vůči Nečasové.

Průlomový verdikt, který zveřejnil NSS koncem listopadu, zní jasně: daňové penále je samo o sobě trestem. Rozhodnutí ve svém důsledku znamená, že ti, kterým bylo vyměřeno penále za neplacení daní, by se mohli vyhnout soudu. V opačném případě by totiž byli trestáni hned dvakrát za stejný trestný čin.

Soud tehdy mimo jiné odmítl argumenty daňové správy, že v případě daňového penále jde pouze o administrativní delikt, který zákon za trest výslovně neoznačuje, stejně jako to, že jeho předepsání vyplývá přímo ze zákona, nepředchází mu žádné řízení a správce daně tak ani nemá žádný prostor pro úvahu o jeho výši.

„Přitakat těmto argumentům by v podstatě znamenalo vyhnout se v případě platebních deliktů v oblasti daní dosahu Úmluvy a v ní stanoveným důležitým principům týkajícím se trestního obvinění, trestání, zákazu retroaktivity a spravedlivého procesu. Ustálenou judikaturu ESLP (Evropského soudu pro lidská práva – pozn. red.) jsou všechny orgány veřejné moci v České republice jakožto členského státu Rady Evropy povinny respektovat,“ uvedl předseda rozšířeného senátu NSS Josef Baxa, který byl soudcem zpravodajem.

Že se rozhodnutí soudu s největší pravděpodobností týká i případu Jany Nečasové, upozornil ve středu advokát Ondřej Lichnovský, který se na daňové spory specializuje.

Nečasové už vyměřili dodatečnou daň 700 tisíc

„Uvedené rozhodnutí bude mít v praxi naprosto zásadní dopady. A to nejenom do budoucna, leč také zpětně. Nejvyšší správní soud totiž pouze konstatuje něco, co tady platilo již dříve. Stanovení penále je sankcí, kdy dokonce není třeba ani jeho zaplacení (trest byl vynesen, avšak zda bude i splněn, je věc druhá). Proto každá osoba, které bylo v minulosti stanoveno penále, byla za svůj čin již jednou potrestána. Následný postih v rámci trestního řízení je nutno považovat za nezákonný. Ve vztahu ke kauzám minulým tak lze očekávat snahy o znovuotevření procesu. Ke kauzám aktuálním a budoucím marné snahy orgánů činných v trestním řízení o odsouzení,“ je přesvědčený Lichnovský.

„Každopádně stanovení penále by mělo v její věci vést k nemožnosti odsouzení za trestný čin pro zkrácení daně,“ dodává advokát.

Ten zároveň pro deník ECHO24.cz vysvětlil, jak potírání daňových trestných činů funguje v praxi. Policie při něm v drtivé většině případů vychází z trestních oznámení finanční správy. A ta k podání trestních oznámení přistupuje až poté, kdy daňovému subjektu doměří zkrácenou daň včetně penále.

„Tím se dostávám zpět ke kauze Nagyová. Pakliže finanční správa zde odvedla svou práci tak, jak ji přikazuje zákon, mělo by být paní Nečasové stanoveno penále...Každopádně stanovení penále by mělo v její věci vést k nemožnosti odsouzení za trestný čin pro zkrácení daně,“ dodává Lichnovský.

Zda bylo Nečasové penále stanoveno, není jisté. Nicméně už koncem září informoval server Neovlivní.cz, že jí vyměřil finanční úřad dodatečnou daň přes 700 tisíc korun. Konkrétně jde o daň z dárků (převážně luxusních kabelek a šperků), kterou Nečasová podle policie nezaplatila. Cenu dárků policie vyčíslila na více než devět a půl milionu korun.

Ištvan: O vyměření penále nic nevíme

Advokát Jany Nečasové Eduard Bruna si není jistý, zda se rozhodnutí soudu jeho klientky týká. Ve věci údajného krácení daně ji totiž nezastupuje. „Měl jsem informace, že jí sebrali z účtu vyměřenou daň. A to snad ani ne celou. To by ovšem nebyla sankce, nešlo by o penále. Tím pádem by se jí to netýkalo. Musím se jí na to ještě zeptat,“ uvedl. S Nečasovou bude osobně mluvit během několika dní, jeho klientka se totiž prý pohybuje o berlích.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan už se s verdiktem NSS seznámil, nechce ale říci, zda bude mít nějaký vliv na stíhání Nečasové za krácení daně.

„Rozsudky soudů samozřejmě průběžně sledujeme. V tuto chvíli k tomu nemohu říci žádnou další informaci, jak jistě víte, o dalších postupech neinformujeme,“ řekl deníku ECHO24.cz Ištvan.

Na opakovaný dotaz, zda řízení proti Nečasové zastaví, odpověděl, že je zcela zásadní, v jaké fázi je šetření finančního úřadu – zda bylo penále zaplaceno a zda ho úřad vůbec vyměřil. „A tuto informaci já nemám,“ dodal.

Čtěte také: Další neúspěch v kauze Nagyová na obzoru

Žalobci chtěli Nečasovou původně kvůli darům obvinit z korupce, neměli pro to ale dostatek důkazů. Za krácení daně teď bývalé šéfce Nečasova kabinetu hrozí až osm let vězení.

Už letos v květnu soud Nečasovou nepravomocně zprostil obvinění ze zneužití Vojenského zpravodajství. Spolu s expremiérem Nečasem je nadále obviněna z podílu na uplácení tří někdejších poslanců ODS. A figuruje také v kauze údajného úniku informací z BIS.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články