1

Koalice KDU-ČSL a STAN může být černým koněm voleb!

KDU-ČSL a hnutí STAN se nedávno rozhodly jednat o koalici do nadcházejících parlamentních voleb. Pokud by se s vyjednáváním začalo dříve, věřím, že by to mohlo vyjít. Podle mě by takové spojenectví dávalo obrovskou a jedinečnou příležitost zamíchat ve volbách kartami a alespoň zčásti překreslit politickou mapu Česka.

Hnutí Starostové a nezávislí je přirozeným spojencem z Evropské lidové strany, která má v mnoha ohledech ke KDU-ČSL velmi blízko. Pro užitečnou spolupráci existuje řada dobrých předpokladů. Navíc KDU-ČSL i Starostové cílí na podobné voliče. Především takové, kteří žijí na vesnicích či menších městech.

I na posledních krajských volbách bylo dobře vidět, jak takové tříštění sil škodí oběma stranám. Samozřejmě vím, že krajské volby mají trochu jiný charakter a počet hlasů nelze odhadovat na základě prostého součtu voličů obou uskupení. Nicméně nepředpokládám, že by v řadách příznivců KDU bylo větší množství vyložených odpůrců hnutí STAN a naopak. Předpokládaný výsledek by se tak výrazně nelišil od celkového součtu hlasů KDU (či její koalice) a Starosty.

Krásný příklad nám dává výsledek v Pardubickém kraji. Prostý součet 15,69 procent + 5,62 procent nám dává 21,31 procent! I kdyby měl být skutečný výsledek o 2 procenta nižší, dával by velmi slušnou šanci na první pozici před ANO, které tehdy získalo 19,17 procent hlasů. V tomto kraji bylo navíc velmi dobře vidět, jak se Koalice pro Pardubický kraj a STAN vzájemně ochuzovaly o voliče zvláště v jihovýchodní částí kraje, kterou můžeme považovat za voličskou baštu jak KDU-ČSL, tak STAN. Totéž můžeme říci např. o Zlínském kraji, Jihomoravském kraji či Vysočině.

Jinde zas může být koaliční spolupráce prospěšná, protože může dorovnat nedostatek voličů v oblastech, kde je KDU slabá, což platí zejména pro Liberecký a Středočeský kraj. Vydělat mohou samozřejmě i Starostové tam, kde jsou slabí a kde naopak dosahuje solidních výsledků KDU-ČSL. V této souvislosti mě napadá hlavně Moravskoslezský kraj. Zkrátka, na koalici vydělají obě uskupení. Zamýšlená spolupráce by mohla být prozíravé rozhodnutí.

Pokud chtějí i menší uskupení hrát v parlamentu první ligu, je naprostou nutností spojit síly a podstoupit i riziko případného neúspěchu. Přišel čas vytvořit silné uskupení pro takové lidi, kteří nechtějí volit Babiše, komunisty a ani jim není blízká ČSSD či dnes bezradné pravicové strany. Zkrátka, hlavním účelem takové koalice je vytvořit středopravicové uskupení, které bude zároveň proevropské a prozápadní.

Může se tím splnit dávný sen Josefa Luxe o vzniku třetí síly v českém parlamentu. Ano, takové pokusy už tu byly i dříve, bohužel se nakonec ukázaly jako neúspěšné. Výhodou spolupráce KDU a STAN jsou minimální ideové a osobní rozepře. Velkým úkolem nového uskupení by však bylo přesvědčit lidi, že je skutečnou alternativou, která nedopadne jako Čtyřkoalice.

Spojení STAN s KDU-ČSL je v mnoha ohledech zajímavé. V obou stranách najdeme tolik výrazných osobností, že díky tomu nebude žádný problém překročit 10 procent. Má-li mít politická činnost smysl, je třeba oslovit co nejvíce voličů. Osobně věřím, že koalice má šanci stát se černým koněm letošních voleb, a považoval bych za hřích takovou příležitost nevyužít. Pokud ji obě strany skutečně odpracují.

Hesla: , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.