Koalice KDU-ČSL a STAN může být černým koněm voleb!

Koalice KDU-ČSL a STAN může být černým koněm voleb! 1
Politická aréna
Tomáš Zdechovský
Sdílet:

KDU-ČSL a hnutí STAN se nedávno rozhodly jednat o koalici do nadcházejících parlamentních voleb. Pokud by se s vyjednáváním začalo dříve, věřím, že by to mohlo vyjít. Podle mě by takové spojenectví dávalo obrovskou a jedinečnou příležitost zamíchat ve volbách kartami a alespoň zčásti překreslit politickou mapu Česka.

Hnutí Starostové a nezávislí je přirozeným spojencem z Evropské lidové strany, která má v mnoha ohledech ke KDU-ČSL velmi blízko. Pro užitečnou spolupráci existuje řada dobrých předpokladů. Navíc KDU-ČSL i Starostové cílí na podobné voliče. Především takové, kteří žijí na vesnicích či menších městech.

I na posledních krajských volbách bylo dobře vidět, jak takové tříštění sil škodí oběma stranám. Samozřejmě vím, že krajské volby mají trochu jiný charakter a počet hlasů nelze odhadovat na základě prostého součtu voličů obou uskupení. Nicméně nepředpokládám, že by v řadách příznivců KDU bylo větší množství vyložených odpůrců hnutí STAN a naopak. Předpokládaný výsledek by se tak výrazně nelišil od celkového součtu hlasů KDU (či její koalice) a Starosty.

Krásný příklad nám dává výsledek v Pardubickém kraji. Prostý součet 15,69 procent + 5,62 procent nám dává 21,31 procent! I kdyby měl být skutečný výsledek o 2 procenta nižší, dával by velmi slušnou šanci na první pozici před ANO, které tehdy získalo 19,17 procent hlasů. V tomto kraji bylo navíc velmi dobře vidět, jak se Koalice pro Pardubický kraj a STAN vzájemně ochuzovaly o voliče zvláště v jihovýchodní částí kraje, kterou můžeme považovat za voličskou baštu jak KDU-ČSL, tak STAN. Totéž můžeme říci např. o Zlínském kraji, Jihomoravském kraji či Vysočině.

Jinde zas může být koaliční spolupráce prospěšná, protože může dorovnat nedostatek voličů v oblastech, kde je KDU slabá, což platí zejména pro Liberecký a Středočeský kraj. Vydělat mohou samozřejmě i Starostové tam, kde jsou slabí a kde naopak dosahuje solidních výsledků KDU-ČSL. V této souvislosti mě napadá hlavně Moravskoslezský kraj. Zkrátka, na koalici vydělají obě uskupení. Zamýšlená spolupráce by mohla být prozíravé rozhodnutí.

Pokud chtějí i menší uskupení hrát v parlamentu první ligu, je naprostou nutností spojit síly a podstoupit i riziko případného neúspěchu. Přišel čas vytvořit silné uskupení pro takové lidi, kteří nechtějí volit Babiše, komunisty a ani jim není blízká ČSSD či dnes bezradné pravicové strany. Zkrátka, hlavním účelem takové koalice je vytvořit středopravicové uskupení, které bude zároveň proevropské a prozápadní.

Může se tím splnit dávný sen Josefa Luxe o vzniku třetí síly v českém parlamentu. Ano, takové pokusy už tu byly i dříve, bohužel se nakonec ukázaly jako neúspěšné. Výhodou spolupráce KDU a STAN jsou minimální ideové a osobní rozepře. Velkým úkolem nového uskupení by však bylo přesvědčit lidi, že je skutečnou alternativou, která nedopadne jako Čtyřkoalice.

Spojení STAN s KDU-ČSL je v mnoha ohledech zajímavé. V obou stranách najdeme tolik výrazných osobností, že díky tomu nebude žádný problém překročit 10 procent. Má-li mít politická činnost smysl, je třeba oslovit co nejvíce voličů. Osobně věřím, že koalice má šanci stát se černým koněm letošních voleb, a považoval bych za hřích takovou příležitost nevyužít. Pokud ji obě strany skutečně odpracují.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články