1 Byla novinářka v potopené ponorce?

Policie viní majitele potopené soukromé ponorky ze smrti novinářky

AKTUALIZOVÁNO

Kodaňská policie v pátek zatkla majitele soukromé ponorky, která se potopila v dánských vodách. Peter Madsen je podezřelý z neúmyslného zabití pohřešované švédské novinářky, která s ním v ponorce ve čtvrtek byla. Podnikatel vinu popírá a tvrdí, že redaktorku ve čtvrtek večer vylodil na ostrově. Potápěči se zatím do ponořeného plavidla nemohou dostat.

Třicetiletá novinářka Kim Wallová, známá z titulů Guardian, New York Times nebo Vice, psala o ponorce reportáž a na její palubě byla s Madsenem ve čtvrtek sama. Podle vyjádření kodaňské policie byl majitel ponorky Peter Madsen zatčen a obviněn z neúmyslného zabití švédské novinářky.

Madsen v pátek v dánské televizi vysvětloval, proč se ponorka potopila a jak se sám zachránil. Podle něj mohly za ztroskotání problémy s balastními nádržemi. Tyto nádrže se napouští, aby se ponorka potopila. 

Pokud se švédská novinářka utopila v potápějící se ponorce, mohl by Madsen být za její smrt zodpovědný, protože spolu s dalšími dobrovolníky plavidlo postavil a v době incidentu také sám řídil. Policie oznámila, že potápěči plavidlo v hlubinách našli, ale zatím se do něj nebyli schopni bezpečně dostat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dánské námořnictvo sice nejprve uvedlo, že na „plovoucí ponorku“ narazilo jižně od Kodaně, ale mluvčí armády později potvrdil, že klesla ke dnu. Pochybnosti o Madsenově výpovědi vyvolává také radiové volání, na které kapitán ponorky neodpovídal. Podle Madsena je na vině technická porucha zařízení.

Přibližně 40tunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus bylo největší amatérsky postavenou ponorkou na světě. Na jejím sestrojení se podílelo několik dobrovolníků, kteří ale po neshodách s otcem myšlenky Peterem Madsenem projekt opustili. Stavba byla částečně financována pomocí crowdfundingové kampaně.

Nešlo o jediný Madsenův projekt. Šestačtyřicetiletý muž nejprve postavil malou ponorku Freya a po ní větší ponorný člun Kraka. Spolu s Kristianem von Bengstonem, jenž dříve pracoval pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), také inicioval sdružení amatérských nadšenců, které se pokouší dostat do vesmíru člověka.

Čtěte také: Merkelová zahájila kampaň, EU označila za „překrásný projekt“

Děti na objednávku Posouvání hranic: Náhradní mateřství, výroba dětí na zakázku. Smíme všechno, co umíme?
Jsme poslední romantici Sochař a malíř Jaroslav Róna o židovských předcích, svých souputnících i dávných civilizacích

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.