‚Byl jen pár metrů ode mě. Měl vousy a vypadal, že se baví‘

Teroristický útok v Nice

‚Byl jen pár metrů ode mě. Měl vousy a vypadal, že se baví‘NOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Panika, strach i zmatek. Při teroristickém útoku v Nice se davy lidí rozutekly na všechny strany, spousta z nich se schovala v okolních budovách. Po útoku vystrašení lidé vyšli zpět do ulic s ubrusy a závěsy, aby zakryli těla obětí. Některé rodiny stále nemají žádné informace o svých blízkých a prosí uživatele na sociálních sítí o pomoc s hledáním.

„Užívali jsme si ohňostroj na Anglické promenádě jako každý jiný. Najednou se naším směrem začali rozbíhat lidé. Pak jsme uslyšeli výstřely,“ popisuje okamžiky útoku zaměstnanec irské komerční televize UTV Ben Terry, který byl v Nice zrovna na dovolené.

„Vběhli jsme společně se skupinou lidí postranní uličkou do restaurace a schovali se tam. Všichni jsme byli zmatení, nevěděli jsme, co se vlastně děje. Někteří brečeli, jiní se zoufale snažili dovolat svým přátelům a příbuzným, s nimiž byli na promenádě,“ popisuje novinář. „Čím dál více lidí proudilo do restaurace. Bylo na nich vidět, že mají strach.“

Jakmile policie zneškodnila útočníka, vystrašení účastníci oslav vyšli z budov s ubrusy a závěsy, aby zakryli těla obětí. „Všude leželi lidé. Byly jich desítky, zahlédli jsme i děti.“

Brit Kevin Harris se na oslavy díval ze svého apartmá v hotelu, když najednou zahlédl rozjíždějící se kamion. „Okamžitě jsem vyšel na balkon. Vozidlo najednou začalo narážet do lidí. Nemohl jsem věřit vlastním očím,“ řekl BBC.

Jiný svědek dokonce stihl zahlédnout tvář útočníka. „Byl jen pár metrů ode mě. Měl vousy a vypadal, že se baví. Nebyla jsem schopná pohybu, jen jsem stála na místě, dokud neprojel okolo mě,“ svěřila se Helene deníku Nouvel Observateur. „Jakmile jsem se vzpamatovala, viděla jsem starší ženu na zemi. Krvácela z hlavy a nohy měla v nepřirozeně ohnuté. Chtěla jsem jí pomoct, ale byla jsem úplně ochromená strachem,“ dodala.

‚Neviděli jste někdo mou dceru?‘

Po prvních zprávách o útoku začaly rodiny volat svým příbuzným. Na sociálních sítích sdílely za pomocí hashtagu #Nice06 fotky svých blízkých, kteří se zúčastnili oslav Dne dobytí Bastily, a prosily veřejnost, aby je našla a okamžitě o nich informovala.

„Karin, jsi v pořádku? Odpověz,“ psala zoufalá matka na sociálních sítích. A nebyla ani zdaleka jediná. Na Twitteru byl vytvořen účet SOS Nice, který pomáhal rodinám šířit informace o jejich příbuzných. „Nemůžu se dovolat bratrovi, nevím, co mám dělat. Zmohl jsem se jen na sdílení jeho fotky,“ svěřil se v komentářích jeden z uživatelů.

Facebook za těchto okolností aktivoval tlačítko, kterým mohou uživatelé dát vědět svým blízkým, že jsou v pořádku a bezpečí. Stejnou funkci zpřístupnili i během teroristických útoků v Paříži, Bruselu či Ankaře.

Čtěte také: Úder teroristů na Nice: Do davu najel náklaďák, 84 mrtvých, včetně dětí

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články