Západ naše varování neposlouchal, vzkázal Asad přes českou novinářku

Návštěva u Asada

Západ naše varování neposlouchal, vzkázal Asad přes českou novinářkuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

České novinářce Tereze Spencerové se podařil husarský kousek, když získala rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem. „Asad před rokem a půl poskytoval řadu rozhovorů západním médiím, tak mě napadlo, proč tam nejsem taky,“ řekla na dotaz Echo24.cz, jak se jí tato příležitost naskytla. Kladná odpověď na její žádost o interview přišla loni v prosinci, a redaktorka Literárních novin se po roce a půl čekání vydala do Damašku letos v lednu osobně.

Jedná se o vůbec první rozhovor, který Asad pro český tisk poskytl. Ani jeho otec a předchůdce Háfiz Asad, který Sýrii vládl od roku 1971 až do své smrti v roce 2000, podle české ambasády s našimi médii nikdy nemluvil. 

Tereza Spencerová cestovala do Sýrie přes libanonský Bejrút, odkud cesta do syrského hlavního města trvá automobilem okolo dvou hodin. Doprava taxíkem vyjde na 180 dolarů. Redaktorka plánovala navštívit i jiná místa než Damašek, den po jejím příjezdu však Sýrii pokryl sníh, což podle jejích slov zemi ochromilo. „Úřady vyhlásily prázdniny, nebylo schopno se dostat z města,“ uvedla s tím, že veškeré silnice byly nesjízdné.

Západ si žádá klientské státy spravované loutkami, tvrdí Asad

V rozhovoru se syrským prezidentem se dotkli tématu terorismu, ekonomické rekonstrukce země nebo zhoršených vztahů se Západem. Právě ty zdůvodnil Asad nezávislou pozicí Sýrie, kterou si vůči Západu zachovala. „Západ si totiž žádá klientské státy spravované loutkami (...) Nemá to co dělat s demokracií, svobodou nebo podporou národů regionu,“ uvedl Asad a přirovnal se k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Západ prý démonizuje jak Putina, tak i jeho samotného právě kvůli jejich nezávislé pozici.

Asad v rozhovoru nastínil plány na ekonomickou rekonstrukci své země s tím, že pro Českou republiku jsou v tomto směru dveře otevřené. „Protože jste z České republiky, mohu říci, že vaše země může být jednou z těch, které by se mohly zúčastnit rekonstrukčního procesu, protože byla objektivnější než většina evropských států, a to bez ohledu na skutečnost, že její vláda a činitelé byli vystaveni tlaku, aby se Sýrií přerušili vztahy,“ řekl.

Jsme proti zabíjení nevinných lidí

Vyjádřil se i k posledním událostem ve Francii. „Jsme proti zabíjení nevinných lidí kdekoli na světě. To je naše zásada. Jsme jednou ze zemí, která tomu dobře rozumí, protože trpíme terorismem poslední čtyři roky a ztratili jsme v Sýrii tisíce nevinných životů. Proto sympatizujeme s rodinami obětí ve Francii,“ řekl, ale zároveň podotkl, že na neštěstí, stejně jako na současné situaci na Blízkém východě, nese vinu i evropská politika. „Říkali jsme Západu, že nemá podporovat terorismus a poskytovat mu politické krytí, protože se vše odrazí ve vašich zemích a na vašich lidech. Neposlouchali nás,“ tvrdí.

V Sýrii přitom probíhá občanská válka, které předcházelo povstání proti Asadovu prezidentskému režimu. Původně pokojné protesty, které začaly v březnu 2011 v rámci Arabského jara, prezident tvrdě potlačil. Konflikt si od té doby vyžádal přes 200 000 obětí na životech. V poslední době nabyly na intenzitě zejména střety mezi jednotlivými frakcemi rebelů, v nichž jsou úspěšní hlavně radikálové z hnutí Islámský stát (IS), kteří obsadili rozsáhlá území v Sýrii i v sousedním Iráku.

Vyšetřovatelé OSN již dříve uvedli, že válečné zločiny a zločiny proti lidskosti páchají v Sýrii jak radikálové z IS, tak syrská vláda. Prezident Asad se ale v rozhovoru hájil. „Bráníme náš národ. Mám podporu syrského lidu, protože bráním tuto zemi. Žádný prezident nedokáže zabíjet svůj lid, bojovat s teroristy, bojovat se světem a přitom všem si udržet postavení. To je nerealistické,“ prohlásil syrský vůdce.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit