Ve jménu spravedlnosti. A Hitlera

Ve jménu spravedlnosti. A Hitlera
Ostře sledovaný proces v maďarskými neonacisty, kteří útočili na Romy. Foto: Foto: Jeden svět
1
Svět
Sdílet:

Devět útoků. Šest mrtvých. Čtyři obvinění. Tři roky soudu. Tři doživotní tresty. To je stručná bilance procesu s maďarskými neonacisty. Čtyři odsouzení muži v průběhu dvou let napadali romské rodiny v několika obcích. Zapalovali jejich domy molotovovými koktejly a stříleli do oken. Podle obžaloby chtěli vzít spravedlnost do svých rukou, protože nesouhlasili s tím, jak stát přistupuje k romské komunitě.

Ostře sledovaný proces sleduje dokument Verdikt v Maďarsku režisérky Eszter Hajdu, který uvádí festival Jeden svět.
Prostřednictvím výpovědí svědků se odhalují nejen detaily útoků, ale také znepokojující průběh vyšetřování. Na povrch vyplouvají pochybnosti o postupu policie a snaha o zatajení nebo zmanipulování důkazů. „Do diagnózy jste uvedl: otrava kouřem. S otazníkem. Vy jste neviděl krev? Budu teď upřímný – střelili ho do čela. To jste neviděl? Je to na obličeji,“ ptá se soudce nevěřícně záchranáře přivolaného k napadení, které skončilo smrtí čtyřletého chlapce a jeho otce. „Takhle pracujete pokaždé!? To je šokující!“ zní soudní síní. Svědek jen krčí rameny.

Monotónní prostředí soudu dává vyniknout emocím a gestům všech přítomných. Strach, rozhořčení, bolest, nejistota i nuda a vyčerpání. Netečné výrazy ve tvářích obžalovaných a zívající policejní eskorta kontrastují s vypjatými projevy příbuzných obětí. „Grázlové, zabíjeli jste děti!“ neudrží se v blízkosti útočníků jedna z napadených žen.

Pokud si některý z aktérů procesu zaslouží zvláštní pozornost, je to bezpochyby soudce. Jeho vystupování je razantní a budí respekt. V projevech lze vycítit rozhořčení ze zpackaného vyšetřování a snahu chyby napravit. Zároveň nepřipouští, aby se proces vinou až teatrálních vystoupení proměnil ve frašku. „Lidé u soudu se takhle nechovají. Nezáleží, jak velkou cítíte bolest. Naučte se chovat,“ umravňuje otce zavražděného muže pokutou.

Dokument končí vítězstvím spravedlnosti. Viníci odcházejí s vysokými tresty. To je jistě pozitivní zpráva. Dílo však, tu více - tu méně skrytě ukazuje, že nenávist vůči Romům se netýká pouze lidí, kteří hrdě nosí symboly nacismu a Adolf Hitler je pro ně „Papa“. U soudu zazní řada výpovědí, z nichž je jasné, že je přeci normální Romy nesnášet. 

Režisérka Ezster Hajdu nám svým filmem zprostředkovává jeden konkrétní příběh. Útoky motivované rasovou nenávistí vůči Romům však nejsou ojedinělým problémem. Stačí si vzpomenout na pochody na sídlištích v severních Čechách a Českých Budějovicích nebo mediálně vděčný případ „žhářů z Vítkova“. Je i v české společnosti normální nesnášet Romy? Co všechno jsme ochotní tolerovat? Nejen kvůli zamyšlení nad těmito otázkami stojí za to vyrazit na Jeden svět a vidět Verdikt v Maďarsku.

Verdikt v Maďarsku
Judgment in Hungary
Eszter Hajdú / Hungary / 2013 / 107 min.

Sdílet:

Hlavní zprávy