NOVÉ

Benešov dosáhl svého. Ubytovna pro běžence v kasárnách nebude

Petice má více podpisů než město obyvatel

Témata: , ,

Občané středočeského Benešova vyhráli spor o umístění azylového zařízení v bývalých Pražských kasárnách. Zařízení pro ubytování běženců se v jejich městě zřizovat nebude. Ministerstvo vnitra se tak rozhodlo po pondělní schůzce prvního náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka se starostou Benešova Petrem Hostkem.

Ministerstvo vnitra z důvodu plánovaného projektu se sociálním zaměřením rozhodnutí města akceptovalo a pobytové středisko v objektu bývalých Pražských kasáren nezřídí.

Rozhodnutí vlády nechat zřídit v bývalých Pražských kasárnách v Benešově azylové zařízení pro běžence vzbudilo u občanů Benešova velkou nevoli. Rychle vzniklou petici „Proti umístění jakéhokoliv typu azylového zařízení v objektu bývalých Pražských kasáren“ podepsalo celkově zhruba 18,800 lidí. Sám Benešov má okolo 16,5 tisíce obyvatel.

Součástí petice mimo jiné byla i žádost o převedení budov bývalého vojenského prostoru z vlastnictví Ministerstva obrany ČR do majetku města. Město zde má v plánu vybudovat startovací byty pro mladé, zázemí pro maminky s dětmi, zařízení pro důchodce, různé spolky a podobné aktivity ve prospěch benešovských občanů. O převodu majetku bude starosta v nejbližší době jednat s Ministrem obrany.

Konečné rozhodnutí Ministerstva vnitra tak koresponduje s tvrzením poslance Richarda Dolejše (ČSSD), který 12. 2. v prohlášení zaslaném České tiskové kanceláři řekl, že Ministerstvo azylové zařízení v Benešově zřizovat nebude. Rozhodl tak údajně ministr vnitra Milan Chovanec už koncem ledna. Sám ministr ani Ministerstvo tuto informaci tehdy nepotvrdil.

Čtěte také: Stát ustoupil. V Králíkách azylové zařízení nebude

Přejít na diskusi