‚Bezskrupulózní, morálně pokleslý.‘ Jazzová sekce se distancuje od Srpa

proti jmenování zemanem

‚Bezskrupulózní, morálně pokleslý.‘ Jazzová sekce se distancuje od SrpaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Jazzová sekce se distancuje od předběžného jmenování jejího někdejšího předsedy Karla Srpa prezidentem Zemanem do Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Podle bývalých aktivistů a členů výboru Jazzové sekce ji Srp, kterému vyčítají někdejší spolupráci s StB, využívá k ukojení svých politických ambicí. Stojí to v prohlášení, které zveřejnili na webových stránkách. 

„Očekáváme od premiéra vlády, předsedy etické komise a jejích členů, kteří již v tuto chvíli mají dost relevantních podkladů o Srpově spolupráci s StB, že toto absurdní jmenování přijaté bezskrupulózně předsedou bývalé Jazzové sekce, vrátí na stranu morálky,“ píší signatáři prohlášení.

Prohlášení Jazzové sekce ke Karlu Srpovi
Po čtvrtstoletí naší tolerance a při vědomí morální pokleslosti Karla Srpa, předsedy původní Jazzové sekce Svazu hudebníků ČSR (1971 – 1987), dané jeho prokázanou aktivní spoluprací s komunistickou státní bezpečností, při vědomí toho, jakým způsobem celou tu dobu lživě napadá mnohé své bývalé spolupracovníky – aktivisty Jazzové sekce a jméno Jazzové sekce celou dobu využívá výhradně k ukojení svých politických ambicí, se distancujeme od jeho předběžného jmenování prezidentem Zemanem do Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Připomínáme, že když jsme se rozhodli v roce 2015 zřízením webu  www.jazzova-sekce.cz a putovní výstavy aktualizovat povědomí o práci někdejší Jazzové sekce, stupňoval své pomlouvání v internetovém prostředí a snažil se zasahovat proti naším aktivitám zákulisními zásahy, což vše je doložitelné.

Očekáváme od premiéra vlády, předsedy etické komise a jejích členů, kteří již v tuto chvíli mají dost relevantních podkladů o Srpově spolupráci s StB, že toto absurdní jmenování přijaté bezskrupulózně předsedou bývalé Jazzové sekce, vrátí na stranu morálky. 

Bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce Vladimír Kouřil, Tomáš Křivánek, Čestmír Huňát, Ivan Prokop, Marcela Krčmářová, Vlastimil Krčmář, Eduard Krčmář, Vladimír Lisoň, Jaroslav Krbůšek, Petr Růžička, Marcela Raková, Lenka Nováková, Vladimír Gistr, Ivan Plicka, Roman Hruška.

Čtěte také: Na Srpovi trvám, řekl Zeman. A zaútočil na Kalouska za Národní frontu

Prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy Plzeňského ve čtvrtek řekl, že trvá na nominaci Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl Srpovu nominaci spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně.

Zeman zopakoval, že Srp byl před rokem 1989 vězněn, stál v čele Jazzové sekce, která vydávala i neoficiální literaturu a byl na snídani disidentů s tehdejším francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem. Připomněl také, že mu soud dal zapravdu ve sporu o evidenci v seznamech spolupracovníků StB. Všechny tyto důvody vedou prezidenta k tomu, aby na Srpově nominaci do Etické komise trval.

Zeman na tiskové konferenci k soudnímu rozhodnutí poznamenal, že Srp se Státní bezpečností vědomě nespolupracoval. V rozsudku Městského soudu v Praze z roku 2000 se píše, že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. Písmoznalec totiž kvůli nekvalitnímu záznamu nedokázal potvrdit či vyloučit pravost jeho podpisu. Bývalí pracovníci StB si jako svědci spolupráci Srpa buď nemohli vybavit nebo ji odmítli.

Premiér odmítl podepsat

Premiér odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. Tuto skutečnost sdělili také například písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Po dvou volí a odvolává Poslanecká sněmovna, Senát, vláda a Rada Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident republiky, jehož rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra.

Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

‚Chucpe, zbabělost, alibismus.‘ Hrad se kvůli Srpovi pustil do Sobotky

Sdílet:

Hlavní zprávy