Český region uznává zabrání Krymu, radují se Rusové

ANEXE KRYMU RUSKEM

Český region uznává zabrání Krymu, radují se RusovéNOVÉ
Jaroslav Foldyna Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Aktron/CC BY-SA 3.0

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rusové mají důvod k radosti. Dovozují totiž, že jeden český region – konkrétně Ústecký kraj – považuje poloostrov Krym za součást Ruské federace. Poukázal na to ruskojazyčný web Vinegret.cz, který informoval o schůzce náměstka hejtmana Ústeckého kraje Jaroslava Foldyny (ČSSD) s ruským náměstkem ministra školství, při níž jednali o vyslání českých školáků do krymského tábora Artěk. Ten Foldyna označil podle webu za ruský.

„Dnes jsem s kolegou Petrem Šmídem a Jaroslavem Dubským měl možnost hovořit s náměstkem ministra školství Ruské federace. Témata byla potencionální možnosti zapojení některých škol a VŠ do výuky ruského jazyka. Možnost účasti českých dětí na společném pobytu v ruském Artěku. A další možnosti spolupráce v oblasti školství a mládeže,“ citoval web z Foldynova Facebooku. Vinegret.cz je web se sídlem v pražském Žižkově, který informuje o dění v Česku v ruském jazyce.

Foldyna, který je náměstkem hejtmana Ústeckého kraje pro komunikaci s vládou ČR a státními orgány, tím podle serveru dal najevo, že krymský Artěk uznává za součást Ruské federace. Web zároveň upozornil na to, že evropští politici obvykle dodržují oficiální stanovisko Evropské unie v této otázce a považují Krym stále za ukrajinský.

Svůj facebookový příspěvek v pondělí zdůvodnil Foldyna tím, že si v danou chvíli neuvědomil, že se jedná o Krym. „Neuvědomil jsem si, že mluví o Krymu,“ uvedl pro Echo24 s tím, že během schůzky s náměstkem ruského ministra školství padla nabídka o pobytech český dětí v Artěku.

Co se týče ruského záboru Krymu, na tuto otázku nemá Foldyna prozatím jasný názor. „Krym je problémová záležitost. Stejně problémová, jako je Kosovo. Jenom z hlediska mezinárodního práva je to velmi problémová záležitost. Já nechci zkoumat, jestli Kosovo bylo vždy srbské a Krym byl vždy ruský. Je to velmi diskutabilní otázka a musí se řešit. Nemůžu říct, jestli je to tak, nebo onak. Je potřeba najít východisko,“ dodal.

Rusko okupovalo Krym na jaře 2014 po utajované operaci, při níž speciální armádní jednotky obsadily klíčová místa na poloostrově. Následně v březnovém spěšně zorganizovaném referendu ruská většina obyvatelstva této části Ukrajiny odsouhlasila připojení k Ruské federaci.

Anexi i legitimitu referenda většina států OSN včetně Ukrajiny neuznává. Vývoj kolem Krymu byl jedním z důvodů, proč Západ zavedl proti Rusku řadu sankcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sankce vůči Rusku musí pokračovat. Europoslanci se pohádali kvůli Krymu

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články